Dříve do Moskvy, dnes se jezdíme učit do Bruselu

od redakce

Druhého června se na půdě Evropského parlamentu uskutečnila konference frakce GUE-NGL (The Left), jejíž členem je i KSČM. Setkali se zde zástupci komunistických stran z jedenácti zemí Evropské unie a jeden komunista z Británie, která Unii nedávno opustila. Akce byla organizována pod patronátem Portugalské komunistické strany, které za to patří velké poděkování. Oficiální částí provázela i Kateřina Konečná, poslankyně Evropského parlamentu a předsedkyně ÚV KSČM. Semináře jsem se zúčastnil za KSČM.

Cílem byla výměna zkušeností a poznatků delegátů jednotlivých stran. Celá konference se nesla v přátelském a soudružském duchu a docházelo k takřka všeobecné názorové shodě napříč různými tématy. Bylo povzbudivé vidět, že čeští komunisté nejsou pouze izolovanou bárkou v moři liberalismu a fanatického eurofederalismu, ale že i za našimi hranicemi se nacházejí lidé se stejnými názory i vzorci myšlení, opírající se o pragmatické uvažování, dialektický materialismus, internacionalismus a antifašismus. Navzdory geografické i kulturní vzdálenosti je situace v jednotlivých zemích podobná. Jsme propojeni mnohem víc, než si občas v naší české kotlině uvědomujeme, a neduhy, které sužují nás, se nevyhýbají ani »vyspělejšímu« Západu. Rostoucí inflace, pád životní úrovně pracujících i mediální hysterie směrem k Ukrajině je všude stejná, od Lisabonu až po Ostravu.

Až na to, že většina vlád na západ od nás se s tím snaží aspoň něco dělat. Ať už jde o snížení DPH, zastropování cen nebo zvýšení minimální mzdy. Ta německá se třeba v průběhu tohoto roku zvýší hned několikrát a v říjnu dosáhne 12 euro na hodinu. Což je nejen trojnásobek té české, ale zároveň také roční navýšení zhruba o 20 %. Někde to prostě jde.

Jako například spolupráce komunistů s odbory. Delegát z Velké Británie mluvil o tom, že i když jejich odbory nejsou komunistické, udržují s jejich stranou velmi dobré vztahy, a dokonce částečně přispívají na provoz jejich deníku. Těžko bychom hledali jakoukoliv paralelu s českými poměry. KSČM je nucena mít vlastní organizaci, protože největší odborový svaz ČMKOS je veden mužem, který v 90. letech pomáhal rozbít organizace ROH a postaral se o to, aby nové odbory byly bez komunistů. Tento duch přetrvává částečně i dodnes. A tak je to bohužel víceméně se vším. V České republice stále zůstává hořká pachuť, způsobena zejména historickým obdobím vlády KSČ, tedy něčím, co v západní Evropě neproběhlo. Kvůli nenávisti ke všemu, co připomíná minulý režim, se u nás přetrhaly vazby a zrušilo se i to, co bylo dobré a co na západě od nás normálně funguje a nikdo se nad tím nepozastavuje. I to je nejspíš příčinou toho, kde jsou oni a kde my.

Možná by se na ten Západ mohli občas podívat i představitelé současné vlády pětikoalice, aby zjistili, že i jejich kolegové z centristických a konzervativních vlád dělají kroky, aby pomohli lidem a ochránili je před současnou krizí. Nepomáhají jim sice nějak závratně, rozhodně méně, než bychom to dělali my nebo naši západní kolegové, ale dělají aspoň něco. Na rozdíl od asociálních a morálních kreatur typu Mariana Jurečky, který se s odboráři handrkuje o pár stovek, nebo Markéty Pekarové Adamové, podle které tu stát není od toho, aby pomáhal občanům.

Nedívejme se ovšem pouze na Západ. O tom, že jsme země, kde zítra znamená hluboký včerejšek, jsme se mohli přesvědčit i z vystoupení delegáta Maďarské strany pracujících. Situace v Maďarsku je diametrálně odlišná od toho, jak ji líčí mainstreamová média u nás. I přesto, že Orbánův režim je konzervativně a národovecky orientován, nedochází zde k žádné fašizaci, ani nejsou porušovány základní demokratické principy, které by byly neslučitelné s hodnotami svobodné Evropy. V Maďarsku se jen zkrátka vydali mírně odlišnou cestou v otázce zahraniční politiky i ve vztahu k Evropské unii. Dalo by se to jednoduše shrnout slovy, že hájí především maďarský národní zájem oproti jiným. Zde se opět nabízí srovnání s námi, zejména s vládními představiteli, kteří se více než o náš zájem a naše občany starají o Ukrajinu, nebo některými českými europoslanci, kteří již ve své hlavě žijí ve vysněné eurofederaci a podle toho i bohužel jednají.

Komunisté v zahraničí čelí podobnému tlaku

A tím se dostáváme k současnému konfliktu na Ukrajině, který byl samozřejmě také velkým tématem. Komunisté v zahraničí čelí podobnému tlaku jako my, kdy jsme nazýváni pátou kolonou Moskvy. A to i přesto, že nikdo z přítomných postoj Moskvy nehájil. Naopak, veškerá argumentace byla naprosto věcná, nenadržující ani jedné straně, a zaznělo mnoho hlasů, které trvaly na mírovém řešení situace. S tímto postojem vystoupila i zástupkyně z Finska, jejíž strana je v současné době pod velkým tlakem kvůli svému odmítavému postoji vstupu do Severoatlantické aliance. Rovněž zazněly hlasy, abychom nezapomínali na předešlé konflikty, v nichž byla jasným agresorem Severoatlantická aliance. A také na to, že se rozhodně nejedná o mírovou platformu, ale pouze o prostředek k dosažení cílů amerického imperialismu, ve vleku několika větších států Aliance. Řecký delegát v této souvislosti připomněl, že Turecko, které je členem NATO, již dlouhá desetiletí dodnes okupuje část Kypru.

Nejspíš si mnozí také kladou otázku, jak si KSČM vede ve srovnání s ostatními spřátelenými stranami v Evropě. Zejména po volebních propadech v posledních letech, které nás vloni dokonce dostaly před brány parlamentu, a v souvislosti se stále více diskutovanou »krizí české levice«. V nepříznivém stavu se nachází komunistické hnutí například ve Finsku nebo Maďarsku. Zde se v mnoha ohledech ještě ani nezačalo a místním představitelům se nedaří vystoupit ze stínu mimoparlamentního outsidera. Podobně je na tom Komunistická strana Německa, která je v mnohém zastíněna mnohem větší levicovou stranou Die Linke. Nevelká organizace je i ve Velké Británii, zde však spatřuji velký potenciál do budoucna, protože mají sice nevelkou, ale neustále rostoucí aktivní organizaci stojící na pevných základech.

České levicové hnutí má dobré jméno

KSČM tedy ani zdaleka není na odpis, jak by si mnozí naši kritici přáli. Možná to mnohé překvapí, ale české levicové hnutí má za našimi hranicemi dobré jméno a i přes nezdary posledních let jsme stále bráni jako silná organizace. Podobně jako například komunistické strany Řecka a Portugalska, které mají své zástupce nejen na půdě Evropského parlamentu, ale i parlamentů národních. Nutno však říct, že tyto strany, nerad to přiznávám, nás nejen početně, ale také svou aktivitou v mnohém převyšují. A právě od nich bychom se mohli učit, jak se dělá moderní komunistická politika.

Velkou inspirací, a nejen pro nás, může být i vzestup Belgické strany pracujících, která ještě před pár lety byla naprosto marginální organizací s volebními výsledky pod jedním procentem. Belgičané však nerezignovali, začali usilovně a zdola budovat vnitřně silnou stranu se značným vlivem na odbory a regionální politiku. Dnes mají stejný počet členů jako KSČM, preference kolem 10 % a jsou zastoupeni ve všech volených orgánech Belgie.

Je to pro nás inspirace, ale v mnohém také zdvižený ukazováček. Stále jsme nejpočetnější politická strana v České republice, se šesticiferným číslem voličů, zcela bez dluhů a s peněžitými i nemovitými prostředky, o kterých se mnoha jiným stranám ani nesní. Naše výchozí pozice je v mnoha ohledech mnohem příznivější než kolegů z jiných evropských zemí. A právě belgický příklad ukazuje, že i bez toho všeho, co máme k dispozici nyní my, se dá vybudovat silná a vlivná organizace. To se může během následujících let opakovat i v dalších zemích, kde je komunistické hnutí prozatím v pasivitě. A proto ani my nesmíme zůstat pozadu. Ačkoliv se to mnohým momentálně nezdá, máme dobré výchozí podmínky a společenská poptávka po racionální a levicové politice nám půjde brzy naproti.

Pavel MRŠTÍK

Přečtěte si další články

33 komentáře

Josef 22/06/2022 - 05:48

Každý může vidět jak jsme vysávání západem a USA. Takhle moc nás neždímal ani SSSR. Chovají se k nám jako ke kolonii.

Probuďte se ! 21/06/2022 - 08:13

Český volič je nepoučitelný. Raději zvolí své pravicové mučitele než by zvolil komunisty a nebo SPD. U komunistů se to dá pochopit, ti budovali, aby to pak nechali rozkrást. Ale málo hlasů pro stranu, která už vidí jak nás Západ vysává je nepochopitelné. Nezbyde tedy nic jiného, než aby chudoba dopadla na co nejvíce lidí, aby se už chytli za nos a volili ty co budou hájit jejich zájmy.

Třeba to bude obnovená KSČM a nebo SPD. To že získává více hlasů a šanci do sněmovny ČSSD to nějak nechápu Je to jen populistická strana, která se na devastaci společnosti v minulosti podílela velkou měrou, takový B tým ODS. Takže pokud schudneme všichni bude to v pořádku a je to přece naše volba. Vždyť všichni věděli co mohou čekat od ODS a stejně jim někteří své hlasy hodili. Komu není rady tomu není pomoci. A ti povaleči co k volbám nechodí – škoda mluvit !

Demise vlády ! 21/06/2022 - 07:50

Dozimetrem se měření stupně radioaktivity, která má dlouhý poloćas rozpadu.

Vypadá to na povstání chudých, když Milion chvilek selhalo.

Nove volby ! Demise vlady!

Prágl OUT ! 21/06/2022 - 07:41

Po kauze Dozimetr jsem zvědav jak se televizní a letákoví povaleči projeví u voleb, hlavně ve zkorumpovaném Práglu ! Dobytci z pěti sprsku tam musí být OUT !

radujmese 21/06/2022 - 01:14

Potěšení
2021
Do čela KSČM se po volebním debaklu hlásí Konečná. Chce radikální levici.
označila výsledek voleb, který poslal komunisty z Poslanecké sněmovny, za obrovskou zásadní prohru.

KK 21/06/2022 - 01:15

“KSČM rozhodně nekončí v propadlišti dějin,” komunisty podporují stovky tisíc lidí.

Paterak 21/06/2022 - 07:52

Oni se stydí a bojí se to přiznat. I ve volbách. Třeba jednou jejich čas přijde, když už budou mít všeho dost. No snad mi neznarodní firmu…!

ÚV 21/06/2022 - 00:20

VZPOMÍNÁME

Volby do Poslanecké sněmovny 14. až 15. června 2002
—————————————-

Kandidátky: 28 politických subjektů

ČSSD 30,20 70
ODS 24,47 58
KSČM 18,51% 41 mandátů

FertAgro 20/06/2022 - 22:40

Zlinaci a vrtet Prahou.
Hlubuček, to je na klobouček 🎩.

A jeste si politici kvuli tomu ihned odstoupi.
Vysmivani Pirati jsou cisti.

To by zamestnanci jednoho lidoveho hnuti kriceli: to je zinscenovane, jeste neni odsouzeny.
A majitel s pobocnikem nikdy neodstupim!

Sarka Farka loupežník 20/06/2022 - 21:44

Dnešní Reportéři ČT … Jirko žádný strachy, v Praze můžem v klidu krást…https://youtu.be/7yXbT9W20-8?t=24

…Slepičákovi budem muset dát 15 000…

:) :) :)

ChinEmb 21/06/2022 - 00:06

Nase pravda je takovy skromny nazev.
Ruda pravda, Rude pravo, to zni hrde.
Kolik tomu davate, nez zkrachujete jako Halo noviny?

Demise vlády ! 21/06/2022 - 07:48

Dozimetrem se měření stupně radioaktivity, která má dlouhý poloćas rozpadu.

Vypadá to na povstání chudých, když Milion chvilek selhalo.

Nove volby ! Demise vlady!

Nab 20/06/2022 - 20:33

Tenle TOJSOUONI je placený dezinformátotor, který tady pod mnoha různými přezdívkami mužskými i ženskými šíří svoje hnoje, které nemají nic společného s diskuzí. Je to vždycky o Rusku, mužících , Putinovi a tak dále. “Naší pravdě ” to ale zřejmě nevadí, ba naopak, umožňuje to svým způsobem registrace, kam může každý napsat jakýkoliv výmysl. Peníze za klikání jsou jí milejší, než slušná diskuze.

TOSMEMY 20/06/2022 - 22:57

TO SME MY

Plati me Soros, iluminati, svobodni zednari a Fiala pres asistenta. Dost.

Cyrus 20/06/2022 - 20:24

Svobodná Evropa byla rušená, ale Hlas Ameriky a další stanice. ne. Hlas jsem poslouchal léta každá večer. Například jsem tam slyšel rozhovor Reagena s Dubčekam v době normalizace.

rozvědčík 20/06/2022 - 22:54

Sumelo vrcelo to ve vsem.
A Dubcek byl hlidany. Ale uz nebylo “Zabijeni soudruha”.
Tigrid, Kryl zpravy hudba, Rakusanova atd., hraci v NHL.
A chlapik rozvedcik s bombou.

Paterak 20/06/2022 - 18:41

V Bruselu v ulici vedoucí na hlavní krásné náměstí seděl žebrák, před sebou klobouk. I zželelo se mi ho a hodil mu do klobouku euro. On ho rozhořčeně vyndal a zahodil. Moje rada, až pojedete do Bruselu, neházejte žebrákům do klobouku euro. Buďte velkorisí a ne takoví škrtí jako já. I žebráci mají v Bruselu svou úroveň…

Kotaz 20/06/2022 - 18:17

„Do Bruselu se jezdíte učit, jak kapitalistům zakroutit krkem …“?

FertAgro 20/06/2022 - 22:39

Zlinaci a vrtet Prahou.
Hlubuček, to je na klobouček 🎩.

A jeste si politici kvuli tomu ihned odstoupi.
Vysmivani Pirati jsou cisti.

To by zamestnanci jednoho lidoveho hnuti kriceli: to je zinscenovane, jeste neni odsouzeny.
A majitel s pobocnikem nikdy neodstupim!

svědomí 20/06/2022 - 18:02

Uz se to Kacce krati…
Jeste 2 roky vydelavani v Bruselu.
Potom trochu vyzdimat kasu na Politickych.
Prodat majetek KSČM.
Par komancu poslancu Don Kichotu prezije v malych vesnickach.
Pak sbohem a satecek, strano i clenove.

fronda 20/06/2022 - 18:10

21. října 2021 vypadli komouši po dlouhých 100 letech z českého parlamentu!

SIGNÁL 20/06/2022 - 15:56

KVALITNÍ SIGNÁL PRO FIALU A SPOL – poslankyně z Bundestagu – https://youtu.be/l_pgO1__K_k

Paterak 20/06/2022 - 15:28

Dříve nás učili Sověti jak podojit kozla, dnes nás nutí EU jak podojit sami sebe. No oni nám jistě pomůžou

CSVS 20/06/2022 - 19:21

ZTÍŽNOST

Chci si vsadit na Dr. Skálu v prezidentskych volbach, ale nikde jsem nenasel na neho vypsany kurz.
Poradite prosim?

Lev 20/06/2022 - 14:41

I KSČM se tam jezdí učit? Tak proto je dnes pro mne tato strana téměř nevolitelná, byl by to propadlý hlas. Od nás jsme KSČM volili třikrát za sebou a po čtvrté už si to rozmyslíme.

PM 20/06/2022 - 17:33

Vy jste si přečetl jenom titulek, ze jo?

Lev 20/06/2022 - 19:00

Přiznám se, že ano a dokonale mě otrávil. Teď jsem to napravil

inflace 20/06/2022 - 13:26

Neustále musíme politicky lézt kdejakým soudruhům do zádele, tak se nedivme, že máme po 30-ti a pár letech inflaci jak prase !

hogo fogo 20/06/2022 - 12:53

Jsem rad za soudruzskou atmosferu bruselskeho setkani.
A ze se vyznam nasich komunistu priblizuje jejich zapadnim kolegum.
Jeste by to chtelo trochu cinske stabilizace.
Cest

Paterak 20/06/2022 - 15:32

Francouzští komunisté ve volbách do parlamentu na druhém místě. Jsem přesvědčen, že naši komunisté se do parlamentu vrátí. No bude hodně záležet na jejich předvolební strategii. Mě tam vadit nebudou.

tatka 20/06/2022 - 17:46

KECY O DRUHEM MISTE
Komunista Roussel pres 2% v prezidentskych volbach.
V parlamentnich volbach si polepsila sjednocena levice i Le Penova.
Macron se ale spoji s dalsi pravici.
Cili si o komouse nikdo neopre kolo, nebo s nacicky jako v Brne.

Paterak 20/06/2022 - 18:20

Sjednocená levice s komunisty, nestyď se za to…

tatka 20/06/2022 - 18:54

Ano, maji 12 poslancu z 577, 2%. To o neprijatelnych plati. U nas. Navzdy

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.