NASA oznámila na sobotu nový pokus o start rakety na Měsíc

od redakce

Kennedyho vesmírné středisko (USA) – Americká vesmírná agentura NASA oznámila, že se v sobotu nejspíše pokusí o nový start rakety Space Launch System (SLS) na Měsíc, uvedla dnes agentura AP. Pondělní zahájení bezpilotní mise Artemis selhalo kvůli technickým potížím. Původně NASA uváděla, že se odložený start bude moci uskutečnit v pátek nebo v pondělí.

Raketa SLS měla v pondělí vynést modul Orion na jeho šestitýdenní cestu k Měsíci. Start byl ale odložen kvůli potížím s přívodem paliva do motoru. Vedoucí mise uvedli, že pracují na odstranění potíží na dosud nejsilnější raketě vyrobené vesmírnou agenturou. Změnit se má také postup při chlazení motoru před startem.

Zkušební let za 4,1 miliardy dolarů (100 miliard korun) je úvodním dějstvím programu NASA Artemis, který má do konce tohoto desetiletí vrátit člověka na Měsíc. V rámci chystaných misí mají na jeho povrchu stanout i první žena a první člověk jiné než bílé pleti. Při testovací misi zatím čtyřmístný modul Orion obsadí jen figuríny pokryté bezpočtem senzorů.

(čtk)

Přečtěte si další články

18 komentáře

Rudý vítr 03/09/2022 - 18:56

Zasejka start odložili tak nějak to vůbec nefunguje a jak to že to šlo před 50 rokmi .Tak byli tam nebo ne.

Rudý vítr 03/09/2022 - 05:49

Se sovětským svazem na věčné časy a nikdy jinak soudruzi ❤️

Rudý vítr 02/09/2022 - 05:35

Nikdy opakují nikdy tam nikdo nebyl a dlho nebude.Rusove mají na to ale vědí že peníze se dají využít i jinak . Rusové jsou mírumilovný a pohostinný národ mají srdce a duši.Dekujeme že nás osvobodili od fašistů a o pár roků od další totality.Dekujeme …….. ❤️

Yurri Simon 02/09/2022 - 08:37

Co to tady meleš, ty chaotiku..???

Yurri Simon 01/09/2022 - 14:47

Pochybuje tady ještě někdo, tedy mimo takové exoty, jako je Fronda a Svatej_Vyskoč, jaká neuvěřitelná hov%ada
jsou ti ruSSáčtí drbani..?

Ruský poslanec hrozí jadernými zbraněmi. Jejich použití nám pomůže porazit Ukrajinu rychleji, řekl.

Na jedné straně vysocí ruští představitelé popírají, že by země okupující Ukrajinu měla v plánu použít jaderné zbraně. Na straně druhé ovšem ve státní televizi běžně zaznívají slova o tom, koho Putinova armáda napadne jako prvního. Nyní je podle ruského poslance nutné, aby byla zničena Velká Británie.

Poslanec Státní dumy Andrej Gurulev je jedním z největších propagátorů použití jaderných zbraní ke zničení „nepřátel“ Ruska. „Jsme ve válce se Spojenými státy a Velkou Británií. Všechny tady unavilo mluvit o jaderných zbraních a to by se mělo změnit,“ upozornil na nedávná slova vysokého vojenského důstojníka ve výslužbě magazín Newsweek. „Musíme říkat – ‚jaderné zbraně by mohly být použity podle potřeby‘. Nebojme se toho a pracujme na tom,“ dodal Gurulev.
Nyní ovšem svá vyjádření pozměnil a zostřil. Ve vystoupení v ruské státní televizi poslanec vyzval k vyhlazení Spojeného království, což by podle jeho slov mělo sloužit k lehčímu vítězství ruských vojsk na Ukrajině.

„Londýn chápe, že proti hypersonickým raketám neexistuje žádná obrana. Chápou také, že hlavním cílem není Německo nebo Francie, ale Britské ostrovy,“ prohlásil Gurulev. „Udělejme to superjednoduše. Dvě lodě, 50 odpalů raket Zirkon a ve Spojeném království nezůstane jediná elektrárna. Padesát dalších Zirkonů a celá přístavní infrastruktura je pryč. Ještě jeden a zapomeneme na Britské ostrovy,“ dodal.
Jak píše britský server Express, ze Spojeného království by se tak podle ruského poslance stala země třetího světa, zničená a rozpadlá. „To by byl konec britské koruny. A oni se toho bojí,“ je přesvědčen Gurulev. „Takže úplným vyhlazením Britských ostrovů, myslím, tento příběh ukončíme,“ sdělil Russija 1.

Proti hypersonickým raketám, o nichž ruský poslanec hovořil, skutečně neexistuje účinná obrana. Výhodou těchto zbraní je především vysoká rychlost, kterou létají, a také jejich schopnost manévrování. Navíc tyto rakety mohou nést jaderné hlavice, čímž se stávají ještě nebezpečnějšími.

„Uvědomují si, že počet v současnosti rozmístěných raket umožňuje zničit celé britské letectvo. Ano, připravují se na válku s námi. Celá situace se ale netýká Ukrajiny,“ sdělil Gurulev. „My nebojujeme s Ukrajinou, my bojujeme s našimi britskými ‚přáteli‘ a USA,“ dodal.

Není to zdaleka poprvé, kdy generál ve výslužbě vyhrožoval Britům. Například v červnu prohlásil: „Během první letecké operace zničíme celou skupinu nepřátelských vesmírných družic. Nikoho nebude zajímat, jestli jsou americké nebo britské, všechny bychom je považovali za NATO.“

Jako druhý bod Gurulev označil oslabení protiraketových systémů „všude a na 100 procent“. „Za třetí, rozhodně nebudeme začínat od Varšavy, Paříže nebo Berlína. První, kdo bude zasažen, bude Londýn. Je naprosto jasné, že hrozba pro svět přichází od Anglosasů,“ sdělil poslanec Státní dumy v ruské státní televizi a podpořil tak prokremelskou propagandu, kterou kanál Rossija 1 šíří.

Josef 01/09/2022 - 13:19

Když sledují ty potíže jen s obletem měsíce tak mne to jen utvrzuje v přesvěčení že USA nikdy nebyli na měsíci.Bude to pro všechny velký problém nyní, ne tak před 50 léty.

jmm 01/09/2022 - 12:41

O.K. Ale zaplatí to celý svět-a kdo bude mít užitek?
Těžko celý svět….

Yurri Simon 01/09/2022 - 14:42

Ty to platit určitě nebudeš, ruSSáku.. :)))))

Rudý vítr 01/09/2022 - 10:23

Škoda peněz nepovedené akce.

Yurri Simon 31/08/2022 - 17:29

Amíci posílají roboty na Mars, chystají se znovu na Měsíc.. A co ruSSáci..? Notebook už teď 10 let za Západem..?
Elektronický budík, co vám zahraje ruSSáckou hymnu..? Žigulíka s ručním stahováním okýnek..? Matrjošky..?
Vytuněnou hru Jen počkej, zajíci..? Nebo ještě něco vymakanějšího, co obohatí zbytek světa..?
Jo už vím.. oni přijdou zase s nějakou “úžasnou” hypersonickou střelou… Křováci.

Boženka J. 31/08/2022 - 19:56

Neurážej Horní Voltu

jmm 01/09/2022 - 12:43

“FU”
“ZZR”

Yurri Simon 01/09/2022 - 12:53

Co to znamená..? Zamr%danej Zmr%d RuSSáckej..? To jsi napsal výstižně. :))

Martin Volny 31/08/2022 - 16:52

Ví se tady, že ruSSáci pořád mají zimní uniformy?
Atd atd

rozvědčík 31/08/2022 - 19:57

Však se jim budou na podzim hodit

rozvědčík 31/08/2022 - 19:57

Však se jim budou na podzim hodit

KMERLIN 31/08/2022 - 15:50

KOMSOMOLSKAJA PRAVDA 💋

Zelenského jednotky se pokusily o protiútok na jihu (alespoň to tvrdí ukrajinští představitelé).

Brzy ráno spustili video s nějakým plazícím se vojákem potřísněným kečupem, který vyprávěl, jak brutálně zaútočila ukrajinská armáda

Jak se „protiofenzíva ozbrojených sil Ukrajiny“ proměnila v největší porážku Ukrajiny ve druhé fázi operace: „Tímto tempem bude do zimy po všem“
Ukrajina to nazývá protiofenzívou, ale pro nás jsou to jen obyčejné bitvy.

Zpravodaj 31/08/2022 - 15:47

Kosmos bolsevici nezajem

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.