Salvini prosazuje referendum o návratu Itálie k jaderné energii

od redakce
Dukovany
Matteo Salvini. FOTO – Wikimedia commons

Předseda vládní krajně pravicové strany Liga Matteo Salvini se vyslovil pro návrat Itálie k jaderné energii. Strana je podle něj připravena sbírat podpisy pro referendum, které by tento krok umožnilo, informují tiskové agentury.

Bývalý ministr vnitra tak reagoval na sobotní oznámení Evropské komise (EK), která hodlá jádro zařadit za určitých podmínek na seznam takzvaných zelených investic. Záměrem Bruselu je usnadnit investorům rozhodování, do jakých technologií se vyplatí vložit peníze.

“Energetická nouze v Evropě: Zdá se, že i Evropská komise je konečně připravena uznat jadernou energii za ekologickou. Itálie nemůže stát na místě. Liga je připravena k referendu, které povede Itálii k nezávislé, bezpečné a čisté energetické budoucnosti,” citovala agentura APA z vyjádření Salviniho.

V Itálii se nyní debatuje o rostoucích cenách elektřiny. Liga požaduje, aby vláda premiéra Maria Draghiho přijala opatření ke snížení cen elektřinu a plynu pro rodiny a podniky. Z hlediska spotřeby elektřiny je Itálie značně závislá na dovozu ze zahraničí.

V roce 1987, rok po černobylské jaderné havárii, Italové odhlasovali v referendu postupné ukončení využívání jaderné energie v zemi. V roce 2009 tehdejší premiér Silvio Berlusconi oznámil záměr znovu investovat do jaderné energetiky, své plány ale později pozastavil. V roce 2011, několik měsíců po havárii v japonské Fukušimě, se v dalším referendu vyslovilo proti stavbě nových reaktorů přibližně 94,5 procenta Italů.

(čtk)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.