Teherán už OSN nic nedluží, může hlasovat

od redakce

Jižní Korea použila uvolněné peníze ze zmrazených íránských kont a zaplatila z nich 18 milionů dolarů (387 milionů korun), které Írán dlužil na příspěvcích Organizaci spojených národů. Obnovuje se tak hlasovací právo Íránu v OSN. Agentura AP v neděli napsala, že Soul uvolnění peněz konzultoval se Spojenými státy americkými.

Íránské finance v zahraničí jsou zmrazeny kvůli americkým sankcím obnoveným po odstoupení USA od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu v roce 2018. To, že Washington dal souhlas k uvolnění peněz v Jižní Koreji, může prý být podle agentury AP známkou vstřícnosti USA v době vlekoucích se vídeňských jednání o obnovení dohody o íránském jaderném programu. Jihokorejské ministerstvo zahraničí oznámilo, že doufá, že volební právo bude Íránu v OSN okamžitě obnoveno. Pozastaveno bylo kvůli dluhu letos. K případným bankovním operacím využívajícím zmrazené íránské peníze musí dát souhlas americké ministerstvo financí.

Pět velmocí s Íránem v roce 2015 podepsalo dohodu o omezení íránského jaderného programu výměnou za zrušení sankcí. Pak USA odstoupily. Ve Vídni se nyní snaží zbývající signatáři dohodu udržet při životě a USA nevylučují, že se k ní vrátí. V médiích se objevila informace, že s Íránem separátně vyjednává Rusko, které patří k signatářům a které chce, aby Írán přistoupil na časově omezenou dohodu, vrátil se k plnění jejích podmínek a přijal zrušení části sankcí. O přechodnou dohodu ale Írán podle amerických zdrojů a íránské mise při OSN nemá zájem.

(ava, čtk)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.