Unikátní bílá panda

od redakce

Neexistuje snad ikoničtější zvíře než černobílá panda, nejznámější medvěd světa a chlouba Číny. Ovšem příroda dokáže občas čarovat. V národní přírodní rezervaci Wolong v provincii S’-čchuan (Sečuán) na jihozápadě Číny zachytily kamery naprosto unikátní celobílou pandu velkou – albína. Podle všeho jde o jediný exemplář na světě.

Velký čistě bílý medvěd byl vyfotografován a následně i natočen při putování lesem a setkávání se s ostatními medvědy již na jaře. Zprávu tisková agentura Xinhua ale zveřejnila až nyní, po té, co fantastickou novinu prozkoumali odborníci.

Panda albín

Poprvé pandu zachytila v polovině dubna infračervená kamera asi 2000 metrů nad mořem ve volné přírodě, v jihozápadní provincii S’-čchuan. Záběry ale nebyly ostré, zvíře bylo daleko. Jasné ale na první pohled bylo, že panda nemá na těle žádné skvrny a její oči jsou červené. »Podle obrázků je panda albín, jeden až dva roky starý,« řekl Li Sheng, výzkumník z Pekingské univerzity a specialista na medvědy, který obrázky studoval.

Unikátní panda byla zachycena v přírodním parku díky fotopasti, které sledují pohyb a zdravotní stav volných zvířat.

I když panda vypadá bez černých znaků výrazně jinak, další záběry ukazují, že v místní populaci pand velkých funguje stejně, jako ostatní medvědi. »Panda vypadala silně a pohybovala se s jistotou, což je známka toho, že genetická mutace jí život zatím nijak zásadním způsobem neovlivnila,« dodal zoolog. Její výskyt ukazuje, že mezi divokými pandami v regionu Wolong existuje albinismus, i když se dosud neprojevoval.

Národní přírodní rezervace Wolong, kde bylo zvíře spatřeno, je jedním z mnoha přírodních parků a rezervací v Sečuánu, kde žije 80 procent všech divokých padn v přírodě. Menší skupinky žijí ještě v provinciích Shaanxi a Gansu. I když je panda velká ve volné přírodě přísně chráněná, počet volně žijících jedinců v přírodě je podle Světového fondu na ochranu přírody méně než 2000. Prakticky ale už nejsou tyto medvědi ohroženi vyhubením a jejich populace pomalu ale jistě roste. A to i díky dlouhodobým záchranným programům a umělému odchovu.

Umělý odchov a diplomacie

Podle agentury Xinhua bylo k listopadu celosvětově v zajetí asi 548 pand velkých. Mnoho z nich naleznete i ve světových zoologických zahradách. Peking je známý svou »pandí diplomacií«, v níž Čína posílá vzácná zvířata do jiných zemí jako symbol blízkých vztahů. Tato zvířata ale stále zůstávají majetkem Číny a ta také bedlivě sleduje jejich chov, prostředí i zdravotní stav. Pokud je zvíře nemocné, nebo příliš staré, putuje často zpět do rodné vlasti. Tak jako například pandí samice Ya Ya, která strávila 20 let svého života v zámoří v Memphiské Zoo ve Spojených státech. Ta se vrátila do Číny také letos na jaře a po prodělané karanténě v Šanghaji ji od konce května mohou vidět návštěvníci zoologické zahrady v Pekingu. Panda se tak po své mezinárodní misi vrátila tam, kde se před 23 lety 3. Srpna roku 2000 narodila.

Pandí babička YaYa se po své dvacetileté diplomatické misi vrátila zpět do rodného Pekingu

To, jak jsou pro Čínu pandy velké důležité, dokazuje i fakt, že vláda v posledních letech investovala do různých programů na ochranu svých chlupatých velvyslanců miliardy jüanů. Například v roce 2018 Čína oznámila plány na vytvoření bašty pro pandy velké třikrát větší než Yellowstonský národní park. Jen na tento projekt vláda vyčlenila 10 miliard jüanů (1,45 miliardy USD). Chce tím propojit existující divoké populace a podpořit přirozený chov tohoto notoricky pomalu se rozmnožujícího zvířete.

Helena KOČOVÁ, Peking

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.