Demokracie a diktatura po česku

od redakce

Samotný nadpis může vyvolat u některých čtenářů rozhořčení. Vždyť tady již více jak 30 let budujeme demokracii, tak jak se mohou dávat do jednoho řádku takové pojmy jako demokracie a diktatura. Vždyť mají společné akorát to první písmeno. No, ale to může říct jen ten, kdo nezná dějiny naší země a mentalitu našich politiků. Jsme totiž země nekonečných možností. No, nekonečných, to jsem asi tak trochu přehnal. Vždyť všechno jednou skončí.

Pojďme se podívat, jak to s tou naší demokracií a diktaturou vypadá. Josef Čapek, bratr Karla Čapka, řekl mnoho moudrostí a já použiji jednu, která se sem hodí: »Dějiny nejsou jen dějinami pokroku, velkých činů a velkých lidí, ale i lidské hlouposti.« Myslím, že kdyby J. Čapek žil v dnešní době, asi by mu nezbylo nic jiného, než konstatovat: Dokonáno jest!

Posuďte sami. Začnu tím základním a to je Ústava ČR. V ní je konstatováno: Hlava první, čl. 2 (1): »Lid je zdrojem veškeré státní moci; vykonává ji prostřednictvím orgánů moci zákonodárné, výkonné a soudní. (2) Ústavní zákon může stanovit, kdy lid vykonává státní moc přímo.«

To předpokládá, že máme (my lid) k dispozici ústavní zákon o všeobecném referendu. To však zůstává pouze v rovině teoretické. Prakticky, od schválení Ústavy ČR, bylo několik pokusů o prosazení tohoto zákona, ale zůstalo jen u pokusů. Jednoduše řečeno: politici nám vzkazují, že jim do řízení státu nemáme co kecat, prý stačí, když jim v rámci voleb hodíme do urny ten správný lístek. Jak vidno, tento stav našim politikům vyhovuje napříč politickým spektrem a dlouhodobě.

Námi volení politici si na situaci, kdy občan vykonává svoji vůli přímo jen ve volbách, velmi rychle zvykli. Ale co my, občané? My si postupně zvykáme na to, že nás námi volení politici po svém zvolení již nepotřebují.

Ta poslední, námi zvolená politická garnitura tento systém postupně přivádí k dokonalosti. Již si vyzkoušela, že může beztrestně obelhávat nejen občany, ale i své vlastní voliče. Vždyť do voleb šla ta naše slavná »pětikolka« s programovým prohlášením, kde slibovala, že nebude zvyšovat daně, následně vláda slibovala, že nezmění systém valorizace důchodů a nebude prodlužovat termíny odchodu do důchodu, a další samé pozitivní věci jen proto, aby nalákala voliče k tomu, aby jí v rámci voleb ten lístek vhodili. A světe, div se, po volbách z bílého je černé. Vláda změnila své programové předvolební prohlášení a sdělila nám, že jí do toho nemáme co kecat, vždyť jsme si je přece zvolili a v Poslanecké sněmovně mají většinu. Takže si nyní mohou dělat, co uznají za vhodné.

Tak to dělají. Jen tak namátkou. I když Ústava zakazuje cenzuru, naše vláda nátlakem na některé organizace zakázala činnost desítkám alternativních médií jen proto, že se odvážily publikovat jiné názory, než byly ty oficiální vládní. Proč by si to nemohli vlídní politici dovolit, když jsme si je zvolili? Že Ústava říká něco jiného? No ale vždyť ten Putin je ta hrozba, na kterou musíme reagovat. Vždyť republiku si rozvracet nedáme. Ti západní imperialisté, pardon ti proruští dezoláti nám tady nebudou narušovat naše vládnutí!!! Je nezbytné pěkně ty rusofily postavit do latě!!!

My jsme stát a my si budeme dělat to, co uznáme za vhodné. Máme přece v Poslanecké sněmovně a v Senátu převahu, a tak to vše půjde jen podle našich představ. Vždyť to děláme jen pro vaše dobro, občané. Třeba to, že odzbrojíme naší armádu a výzbroj, výstroj a další materiál vojenský i nevojenský pošleme na Ukrajinu. Vůbec nás nezajímá, kde je příčina konfliktu, nezajímá nás, že těm, kterým posíláme zbraně, bolí pravá ruka od hajlování. Vždyť podívejte se třeba na našeho hlavního spojence USA. Tam také politici zrušili usnesení Kongresu o zákazu výcviku některých ukrajinských vojenských celků, protože příslušníci těchto jednotek jsou rasisté a nacisté (to bylo oficiální zdůvodnění tohoto zákazu). Ale když se to dnes hodí, tak prostě jen zavřeme oči a hned vše vypadá jinak. Zmizelo hajlování, zmizely německé nacistické symboly, trochu se upraví historie a vše je OK. Jen ty oči nesmíte otevřít a nesmíte naslouchat těm rusofilům a dezolátům!

No jo, ale pořád se nám tady ozývají ti dezoláti, kverulanti a rusofilové. Co s tím uděláme? Což takhle použít tak trochu upravené metody z padesátých let. Takový tak trochu politický proces? To by na ty dezoláty a rusofily mohlo zabrat. Jó, sice jsme proti tomu 30 let bojovali, kritizovali jsme za to politiky minulého režimu, ale když to trochu upravíme …Vidíte, že to jde. Soudy již řeší některé známé osobnosti za odlišné názory na to, kdo je pachatelem genocidy v Katyni za druhé světové války. Ale to nestačí. Musíme prosadit jen tu jednu „svatou“ tudíž tu naší pravdu o konfliktu na Ukrajině. A tady si nesmí žádná učitelka dovolit jiný, než oficiální názor. A pokud si to dovolí – pryč s ní. Pro výstrahu! Musíme vyslat ten správný signál.

Ale, ale, zapomněli jsme na naše sportovce. Dokonce armádní sportovce. Ti přece musí držet hubu, pardon ústa a krok. Ale v armádě a na ministerstvu války máme v těchto otázkách jasno a máme tam správné lidi na správných místech. Ti už si poradí. Nějaký Svoboda nám tady přece nebude kázat svůj vlastní názor na účast ruských a běloruských sportovců na mezinárodních soutěžích. To si dovolil dost, a navíc ještě s takovým jménem – Svoboda. Tak tady také máme prostor proto, abychom vyslali ten správný signál – budeme nacvičovat odvody a mobilizaci. Tak a máte to holenkové. To, že nemáme pro brance mundur, nemáme je kde ubytovat, nemáme pro ně ani tkaničky do bot, natož nějakou tu zbraň? Nevadí. Hlavní je vyslat signál – zastrašit je.

No, ale lidé nám nějak moc lezou na náměstí a narušují nám tu správnou morálku. Přece pořád nebudeme, jako vláda utíkat, pardon dělat výjezdní zasedání někde v horách. Prostě musíme ještě přitvrdit. Což takhle zvýšit DPH na základní životní potřeby. Třeba vody. Sice ji ti, co tady vládli před námi, prodali zahraničním majitelům, ale to DPH můžeme zvýšit. Také u léků to bude nutné. Pěkně jim je zdražíme. Vždyť léky nám tady chybí a volný trh jasně říká, že cena musí regulovat poptávku. Navíc, my budeme lidi léčit zdravě, tj. bez léků. Vždyť jsou stejně plné různých chemikálií.

Zdravý životní styl chce více pohybu. Což kdybychom zrušili větší část poboček České pošty. To je dobrý nápad hned z několika důvodů. Předně ti, kteří unikli námi připravovanému pozdějšímu odchodu do důchodu, v tom svém věku zlenivěli, tak ať se trochu proběhnou při hledání nějaké té pobočky České pošty, která ještě zbude. No a také budeme mít nějaké ty poštovní nemovitosti, na které se už třesou naši zahraniční přátelé. Také tady může zapracovat neviditelná ruka trhu a jistě se najde dost podnikatelů, kteří rádi některé lukrativní služby budou provozovat.

No, že jsme ty záležitosti s nikým neprojednali? A proč? Vždyť máme mandát od voličů. Když si nás jednou zvolili, tak ať si to s námi také pěkně užijí. Jsme přece demokrati, ne? A s tím Čapkem, s tím na nás nechoďte. Kdo to vůbec je? Že je to bratr Karla Čapka, který napsal knihu Válka s mloky, která se svým obsahem hodně podobá dnešní situaci? No, to je asi pěkná rodinka. To by tak hrálo, aby nám tady narušovali morálku. Tak toho Čapka, raději oba dva zavřeme a knihu zakážeme. Vždyť už v tom nějakou praxi máme. A obsah pojmů, jako je demokracie a diktatura, to je také na nás, jak to objasníme. Vždyť obě ta slova začínají na D, tak jsou vlastně jako bratr a sestra. Do voleb je ještě daleko a třeba vymyslíme i prodloužení volebního období. Vždyť toho Putina nám seslalo samo nebe. Na něj můžeme svést úplně všechno.

Ladislav PETRÁŠ

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.