Hraběcí rady pod stromečkem…

od redakce

Centra našich měst se rozzářila… Na náměstích stromečky, prodejní stánky s vůní klobás, bramboráku, trdla, popíjíme punč, grog. Vše je třpytivé, voňavé, až nepřirozeně nastrojené. Adventní čas.

Pro ten vánoční třpyt a vůni klobás a punče však zapomínáme na křesťanský duch Vánoc, na dobu, kdy lidé jsou si sobě blízcí. A ono to zase není tak dlouho, kdy to platilo, stejná náměstí byla plná šťastných lidí… Doba se změnila. Vánoce nám dnes spíše připomínají rozzářené moderátorky se sdělením, o kolik více se toho utratilo, dovezlo, Vánoce se stávají spíše zajatcem komerce. Místo Ježíška na náspokukuje z výlohyčervený mužíček s čepičkou, z obchodů už nezní vánoční koledy, asi to vadilo tomu zahraničnímu řetězci. Nebude to dlouho trvat a i ten vánoční kapr zmizí z našeho stolu.

V tom vánočním třpytu a shonu ale zapomínáme, že nedaleko od nás žijí i rodiny, jejichž děti nemají na obědy, nemají na školní lyžařský týden na horách. Mnohé rodiny si na Vánoce půjčují. Je také vizitkou této vlády, že její chaotický přístup zapříčinil strmý nárůst cen energií a ty i s vysokou inflací dostaly třetinu domácností do chudoby. Chudoba dopadá zejména na osamělé seniory a rodiny samoživitelů s dětmi. Narůstá počet lidí v exekuci, již nyní dosahuje neuvěřitelných 800 tisíc. Dochází ke znehodnocení vkladů, které mnohým sloužily jako pojistka pro stáří. Vláda nyní tápe, dává nám hraběcí rady, jak ušetřit, jak vyhnat zimu z baráku, kolik svetrů si máme vzít.

Dopady na většinu domácností

Naše energetická soběstačnost zůstala na papíře. Obdobně, ještě donedávna, nám naše zemědělství zajišťovalo potravinovou bezpečnost. Dnes jsme odkázáni na dovozy. Banány sice už máme, ale nejsou zase vajíčka, sýry, máslo, vepřové, dokonce není ani toaletní papír. Brambory cenou dohánějí už i ty banány. Základní potraviny se stávají nedostupnými. Lidé nakupují jen akční nabídky. Některé potraviny v akcích mizí z regálů v okamžiku, vejce, mléko, máslo… Brambory se prý neurodily, cibule bylo také méně… Nákupní turistika žene Čechy za hranice, tam nakoupí až o třetinu laciněji. Polsko je toho příkladem. Potravinové banky hlásí meziroční nárůst poptávky o 35 % a i přes štědrost dárců tyto banky hlásí nedostatek potravin pro sociálně potřebné. Doba konzumního blahobytu končí. Polistopadoví »soudruzi« někde udělali chybu. Zimní období je před námi a zcela jistě přinese další dopady na většinu českých domácností.

Blížící se zima a chudoba brzy sevře Česko. Vedle vůně punče a klobás letošní Vánoce někde obohatí teplá polévka a k ní krajíc chleba, polévka bude prý zdarma, zájem bude jistě velký. Nikdo nebude postihován, pokud půjde vícekrát. Slyším, že k dárcům se přidala i parlamentní kuchyně. To, co ještě nedávno končilo v parlamentním kbelíku, dnes najde své místo, třeba v té polévce…

Fronty na sociální podpory se prodlužují, rodiny s dětmi, senioři se dostávají do neřešitelné pasti. Naopak vláda se chlubí, jak je úspěšná, na co prý sáhla, to zvládla, vyřešila inflaci, energetickou krizi i tu nešťastnou Ukrajinu. Chlubí se, jak skvěle řídí celou EU.

Vláda se dnes chová jak ta feudální vrchnost, která smetávala poddaným drobečky ze stolu a hladovým rozdávala hraběcí rady, že mohou jíst koláče, když nemají na chleba. Přesto neztrácejme optimismus. »Věřme, že vláda věcí tvých k tobě se zase navrátí.« (J. A. Komenský)

Přemysl VOTAVA

(Česká strana národně sociální)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.