Dojde ke snížení objemu produkce potravin a k jejich zdražení

od redakce

Ve čtvrtek se uskutečnilo jednání Agrární komory ČR (AK ČR), Zemědělského svazu ČR (ZSČR) a Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR (OSPZV-ASO ČR) s ministrem zemědělství Zdeňkem Nekulou o změnách ve Strategickém plánu Společné zemědělské politiky (SZP) na léta 2023-2027. Co vám osobně, a současně i českým zemědělcům, tato schůzka přinesla?

Na vaši otázku mohu s naprostým klidem říci, že vůbec nic. Protože ministr Zdeněk Nekula nám – to je zástupcům nejširší zemědělské veřejnosti – nebyl schopen odpovědět na otázku, kterou si klademe již od roku 2004, kdy jsme vstoupili do Evropské unie. To je, kam vlastně chceme české zemědělství dostat? Pan ministr odpověděl, že za tyto změny ve Strategickém plánu SZP pro Českou republiku je odpovědna koaliční rada současné vládnoucí pětikoalice. Současně to rovněž shodil na Evropskou unii.

S tím jsme samozřejmě nemohli souhlasit. Proto jsem pana ministra osobně upozornil, že jsme, jako odborový svaz, nebyli pozváni na konzultace ohledně případných změn Strategického plánu SZP a tzv. ekoschémat. Tudíž to z naší strany považujeme tak, že tyto změny s námi nikdo neprojednal, což není správné, protože i náš odborový svaz zastupuje širší zemědělskou veřejnost. Zároveň jsem panu ministrovi řekl, že takto ministerstvem zemědělství postavený Strategický plán SZP pro Českou republiku de facto vytváří nerovné postavení českých zemědělců nejen na českém, ale i evropském trhu! Současně jsem ho upozornil, že se mně velice nelíbí, že český Strategický plán SZP vůbec nereaguje na udržitelné potravinové systémy, které je potřeba zavádět, a zároveň i na program Evropské unie »Od zemědělce na vidličku«, který EU prosazuje v rámci Společné zemědělské politiky na léta 2023-2027.

Pokud bychom měli v našem rozhovoru hovořit o některých konkrétních formulacích, velice nám vadí, a s tím jsem také pana ministra seznámil, že ve Strategickém plánu není definován pojem aktivního zemědělce. V této návaznosti jsem ho rovněž upozornil, že pokud se řekne zemědělec, tak je nutné za tím vidět produkci na jeden hektar, a nikoliv, aby naši zemědělci v řadě případů použili dotace, přidělené z EU, na pěstování a produkci tzv. biosena.

Současně jsem panu ministrovi rovněž sdělil, že, jako zemědělské odbory, nebudeme trpět nižší životní úroveň zaměstnanců zemědělských firem a tím i samozřejmě většiny občanů žijících na vesnici. Načež jsem mu také jednoznačně řekl, že, jakožto zemědělské odbory, budeme o českém Strategickém plánu SZP jednat s orgány EU přímo v Bruselu.

Poté jsem ho také upozornil, že to takto, to je oslabit pozici českého zemědělství v EU, nemíníme rozhodně nechat. Proto chceme vyvíjet mnohem větší tlak na českou vládu. Hodláme přitvrdit. Případně i blokovat Prahu či jiná města. Chceme, aby se současná česká vláda v rámci připomínkového řízení, vedeného z Bruselu po dobu tří měsíců, vypořádala s námitkami našich zemědělců.

Logicky se musím zeptat, jakým způsobem chcete přitvrdit?

Odpovím vám, pane redaktore, úplně upřímně. Před sebou mám »černé desky«, v nichž máme připraveny pokyny pro nátlakové akce, které míníme použít tak, aby současná vláda vzala v potaz i názor velké části zemědělské veřejnosti. To je nikoliv tak, aby zemědělské dotace sloužily jen úzké skupince lidí, kteří produkční zemědělství vůbec nedělají. To jest lidem, kteří si na zemědělce pouze hrají a přitom vyžírají, to zdůrazňuji, evropské dotace. To znamená na podpory, které nejsou v souladu s přesnou definicí aktivního zemědělce. Musím ještě podotknout, že v těchto černých deskách máme připraveny i pokyny pro zorganizování řady nátlakových akcí, které jsme připraveni, podle potřeby, zorganizovat.

Ještě musím dodat, že některé záležitosti, které se týkají Strategického plánu SZP, projednáme přímo v Bruselu s příslušnými orgány EU. Jde nám o to, aby vrcholné orgány EU v Bruselu zasáhly, a to ve prospěch Společné zemědělské politiky EU, jak byla během uplynulého roku a půl složitých jednání nastíněna, a nakonec v Bruselu schválena.

V této souvislosti musím uvést jednu velmi důležitou věc, a tou je fakt, že Česká republika se soudí s Evropskou unií za to, že českým zemědělcům v letech 2015 ž 2017 vyplácela dotace. Jde přitom o částku zhruba ve výši jedné miliardy korun. Tento soud se koná právě proto, že nebyl v České republice dosud definován pojem aktivní zemědělec. Takže, podle Bruselu, byly tyto dotace vypláceny v rozporu s unijní deklarací.

Co tyto změny Strategického plánu SZP přinesou našim občanům z hlediska zajištění kvalitních a cenově dostupných potravin?

Otevřeně a jednoznačně zde musím říci, že tyto změny přinesou našim občanům zvýšení cen potravin, protože se sníží objem produkce potravin z tuzemských zdrojů a potraviny se začnou mnohem více dovážet ze zahraničí, a to za vyšší ceny. Také připomenu, že v současné době zažíváme obrovský růst cen energií, což přinese růst cen v zemědělské a potravinářské výrobě a následně i růst cen potravin.

Ostatně, všichni víme, jak drahé jsou dnes potraviny, které si kupujeme v obchodech. Máslo nekoupíte pod 46 Kč, kuřecí maso pod 50 korun. O dalších produktech ani nemluvě. Takže, snížení dimenze českého zemědělství, k čemuž tyto změny ve Strategickém plánu SZP povedou, zvýší závislost České republiky na dovozu potravin ze zahraničí, což bude mít negativní dopad do naší přírody, do ekologie a hlavně do životní úrovně občanů, kteří pracují v zemědělství a žijí na vesnicích.

Miroslav SVOBODA

Přečtěte si další články

4 komentáře

PetJednaLenin 31/01/2022 - 18:16

Co nam k tomu rekne soudruh predseda Jan Veleba, byvaly predseda Agrarni komory a lidr Zemanovcu?

ANNA 30/01/2022 - 00:09

Jak se zdá redakce je vyprovokována tou PROLETAŘKOU a maže mi komenty,nebo to dlaji vnitraci pes redakci?
Dobrá od teď se budu jmenovat jen ANNA a jsem ideolog AA teamu SV tak to na mě vybalte KSCM totiž neodpovidá a diskusi asi podporovat jeji ideolog neni jak to vypadá schopen!
NO NI?

ANNA PROLETAŘKA 29/01/2022 - 23:10

Pane Dufek nejen z vás si dělá vlda vrtuli.vaše Černé desky pry si můete vystavit do pole jako strašáka do zeli!

Zastupuje vás v Parlamentu Agrarni strana? Když ne tak proč neexistuje .Na Alternativě vzniká AA team SV(Společnosti voličů),která může mit až 8 275 752 členů a souasně se tvoři PNZ Program Narodnich Zajmů.
Co tak kdyby jste tam dali svůj bod .

ZAJISTIME VZNIK AGRARNI STRANY,co vy na to bohat

ANNA PROLETAŘKA 29/01/2022 - 23:18

PS.Vnitraci zahajili otevřeni DIGITALNIHO TERORU a naše SV komenty bud jsou zcenzurovány,nebo aspoň nam vlazou do klabostnic a montuji se tam cenzurou ci chybami znehodnocuji komenty .
Mate vlastni web s bezbarierovym přistupem.?Dejte zde pokud budete chtit jeho asdesu ….
Upozorni vás redakce Halo novin na tento koment?

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.