Můj srpen 1968

od redakce

Blíží se další výročí jednoho z tragických dnů našich novodobých dějin, jehož jsme my starší byli očitými svědky. Byla to invaze spojeneckých vojsk Varšavské smlouvy do republiky dne 21. srpna 1968. Znamenala zastavení demokratizačních snah ve společnosti a významně ovlivnila život v celé naší republice na celá desetiletí. Byla tragickým vyústěním politického vývoje v době Pražského jara v roce 1968. Jak jsem tyto události prožíval v malé vesničce na Jičínsku?

Dne 21. srpna 1968 nás kolem 4. hodiny ráno probudilo bouchání na okno ložnice v přízemí, kde jsme jako novomanželé spali, byl to řídící učitel ze sousední školy. Sdělil nám rozechvělým hlasem, co se právě stalo. Byl to pro nás šok, který nás okamžitě probral a vyhnal nás k rozhlasu. Televizi jsme v té době ještě neměli. V rádiu se stále dokola opakovalo prohlášení strany a vlády k obsazení republiky vojsky Varšavské smlouvy, se kterým podepsaní představitelé nesouhlasili a proti němu protestovali. Byli jsme u rozhlasu nepřetržitě až do 8. hodiny, kdy bylo celostátní vysílání rozhlasu přerušeno. V té chvíli jsme si mysleli, že naše státní samostatnost definitivně skončila a přichází další osudová rána v historii naší země. Do značné míry to další události potvrdily. Naši představitelé byli okupanty zajati a odvlečeni do Sovětského svazu a tam drženi několik dní v izolaci. Teprve když podepsali protokol a legalizaci pobytu cizích vojsk na našem území, mohli se vrátit zpátky do své vlasti.

Dění v malé obci

Co se dělo v těchto dnech v naší tak malé obci? Mezi lidmi kolem nás panovala tenkrát naprostá bezradnost a velká nejistota z budoucnosti.  Obnovené ilegální vysílání rozhlasu přinášelo rozporuplné zprávy, ze kterých se nedalo poznat, jaká je skutečná situace. Noviny tehdy žádné nevycházely, doprava byla ve valné většině přerušená a naše území bylo posupně obsazeno vojsky. Převážně sovětskou armádou, ale také Poláky, Bulhary a Maďary a částečně i NDR. Došlo i na naši obec. Mělo to však dost komickou kulisu a, jak se později ukázalo, šlo více než o okupaci o omyl dezorientovaných armád na cizím území. Stalo se to 23. srpna odpoledne.

V té chvíli právě zasedal ve vedlejší škole v kanceláři v 1. patře místní zastupitelský sbor. Přijíždějící kolona vojenských aut, transportérů a gazíků směrem od Kopidlna si v prostoru u školy spletla směr a místo po silnici dál k Rožďalovicím zamířila rovně dolů na náves a dál po cestě k vlakové zastávce. Pro zasedající zastupitele, kteří to vše sledovali z okna školní budovy, to byl signál, že je obec vojáky obsazována. Zastupitelé v panice opustili úřadovnu a uchýlili se do sklepních prostor budovy školy. Tam už nemohli vidět, že kolona, když projela obcí až k zastávce, zjistila, že tam cesta končí. Uvědomila si svůj omyl a u kolejí se zastavila. Po dohadování a informaci u závoráře se v poli za zastávkou s vojenskou technikou otočila a vracela se zpět přes vesnicí na křižovatku u školy. Tentokrát se však již vydala správně směrem na Rožďalovice. Naši radní byli v té době stále ještě ve sklepě a slyšeli rachocení techniky kolem školy. Ven však neviděli, a tak čekali každým okamžikem příchod vojáků a zvolili mezi sebou parlamentáře, který uměl alespoň trochu rusky a byl schopen s okupanty vyjednávat. Když však postupně vše utichlo a nic se dál nedělo, pochopili, že se okupace zatím nekoná, a vrátili se k jednání do úřední místnosti.

My jsme doma toho z okna také moc neviděli, ale pan řídící nás o dramatu v sousední škole večer podrobně a s velkou nadsázkou informoval.

Tak to jsou docela smutné, ale trochu i veselé vzpomínky na pohnuté dny, které nám nikomu až do smrti nikdo nevezme z paměti. Doba, kdy se z osvoboditelů stali okupanti a zcela nám změnili náš pohled na přátele v době socialismu. Je smutné, že ani dnes nemáme tak pevné spojence, abychom mohli předpokládat, že nás ochrání a nezavlečou nás do nových konfliktů, kterými je a byla naše dávná a blízká historie tak bohatě vyplněna.

Olda SUCHORADSKÝ

FOTO – rodinný archiv autora

Přečtěte si další články

112 komentáře

Ivanka Olga 25/08/2022 - 08:52

Šálku socialismus byl nejušlechtilejší společenský řád jaký kdy byl na této těžce zkoušené planetě Zemi A to byl ještě v kolébce a Ty do něho kopeš. Styď se !!!

Rudý vítr 25/08/2022 - 05:29

Zlatý komunisti ❤️

fronda 21/08/2022 - 22:36

Dá se říct, že normalizace byla jednou z nejlepších dob v naší historii. Alespoň pro pracující. Pro poražené vykořisťovatelské třídy jistě ne.

Lubomír Šálek 22/08/2022 - 11:09

Soudruhu milý, dlouho to nevydrželo. Když si totiž musí pracující po velké potřebě utřít zadek denním tiskem a jeho žena si při menstruaci dát mezi nožky mech, tak ani četba Leninových spisků či traktátů o hrdinech tábora míru a socialismu nevyvolá to pravé nadšení z budování socialismu, kde hlavní činností zaměstnávající pracující v podstatě od rána do večera, je shánění nejrůznějších věcí a stání ve frontách. Systém, který nebyl schopen naplánovat a zařídit v podstatě cokoliv mimo psaní jurodivých hesel a produkcí mávátek, není udržitelný. To soudruzi nějak nezvládli. A navíc jejich vláda byla futrována ruskými bodáky, jinak šli už dávno od válu. A jaké to je sledovat po zbytek života, jak se vykořisťovatelé bolševikům smějí. Frustrující, že. Ale tady pomůže pohlazení pleše Lenina na vkusné bustě a zapění budovatelských písní z plných plic. Doporučuji Hydrocentrálu, prchající roztrhaný partyzán, případně tu o tom, že padli všici. Buď v práci v šest.

fronda 23/08/2022 - 01:53

Tohle jsou tak trochu polopravdy, jak už je vaším zvykem, že?
Nedostatek toaletního papíru byl důsledkem požáru v papírnách a trval asi několik týdnů. “Žertování” antikomunistů na toto téma se možná dobře poslouchalo v roce 1990, ale nyní jsme už zažili totální nedostatek chirurgických roušek a dalšího zdravotnického materiálu v nedávné době. Pročpak si s tím kapitalistická ekonomika nedokázala poradit? V současnosti jsou čekací doby na nové auto půl roku až 9 měsíců…
“hlavní činností zaměstnávající pracující v podstatě od rána do večera, je shánění nejrůznějších věcí a stání ve frontách” to je vyložená nepravda vhodná tak pro matení mládeže, která normalizaci nezažila.
Jaké “ruské bodáky”? Vždyť tehdy Rusko ani nemělo vlastní armádu.

Yurri Simon 24/08/2022 - 18:05

Fronda, už ti docvaklo, že i kvůli té vaší prasárně v r.68 máte nyní od českých občanů ty vaše zasloužená 2% “podpory..”? :))

Rudý vítr 25/08/2022 - 05:29

Zlatý komunisti ❤️

1 2 3

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.