Češi také pochodují za mír

od redakce

Českou republikou se šíří strach. Strach z toho, že když lidé veřejně vysloví požadavek mírového urovnání aktuální války na Ukrajině a ukončení zasílání zbraní do žhavého konfliktu, budou mediálně pranýřováni, hrubě a nepravdivě nálepkováni od vládních politiků ruku v ruce s mainstreamovými médii, v krajním případě dokonce kriminalizováni. Navzdory těmto nebezpečím je dost těch, kteří slyší na Pochody za mír. A nejsou rozhodně sami.

V čísle 11 Naší pravdy reportér Karel Růžička barvitě popsal bratislavské završení Slovenských pochodů za mír, kterých bylo u našich východních přátel celkem 33! V tomto odporu vůči válce jsou Slováci aktivnější, jsou před námi, Čechy, Moravany a Slezany. Jejich hnutí se spontánně přelilo i za hranice řeky Moravy, do iniciativy Český pochod za mír.

Ale i od západu jde inspirace – v Německu sílí iniciativa dvou levicových političek za mír, srovnatelná s českou výzvou Mír a spravedlnost (www.miraspravedlnost.cz), kterou by měl každý mírově uvažující občan podepsat. V současné době seznam signatářů atakuje hranici 16 000, cílem je v delší perspektivě dosáhnout 50 000 podpisů.

České pochody za mír se konají – jak je uvedeno na jejich letáčku s úryvkem z Nezvalova Zpěvu míru, českou vlajkou a bílou holubicí míru – »bez pódia, bez politiků, jenom my – lidé«. Jsou spontánním hlasem lidu zdola. Jedná se o neformální hnutí, v němž zapojení občané komunikují přímo mezi sebou. Zorientovat se v tom, kde se co chystá a kde se co již konalo, a spoustu užitečných rad a informací, nabízejí webové stránky www.pochodmiru.cz.

Desítky měst

Na zmíněné webové stránce se nachází seznam všech pochodů s daty konání, k dispozici jsou letáčky, mírové písně, různé odkazy apod. »Mír není pouhým nedostatkem války, ale stavem, ve kterém můžeme žít bez obav o naši bezpečnost. Mír se nedá dosáhnout jen prostřednictvím diplomatických jednání, ale vyžaduje to úsilí každého z nás. Proto se k vám obracíme s výzvou, abyste se přidali k našemu úsilí o mír. Sami nemůžeme nic dokázat, ale společně můžeme změnit svět k lepšímu« – to jsou myšlenky těchto pochodů, jež začínají vždy v 17 hodin na hlavním náměstí města. (Zde může vzniknout organizační problém, co je hlavním náměstím města.)

Pochody na území ČR se od 3. března již konaly v Táboře, Klatovech, Opavě, Karlových Varech, Svitavách, Mostu, Ostravě, Olomouci, Českých Budějovicích, Benešově, Brně, České Lípě, Děčíně, Hodoníně, Hradci Králové, Frýdku-Místku, Třinci, Ústí nad Labem, Kroměříži, Pardubicích, Znojmě, Brně, Turnově, Valašském Meziříčí, Mariánských Lázních, v Chomutově a Liberci.

Další v Českém Krumlově, Humpolci, Sokolově, Strakonicích, Šumperku, Kolíně, Havířově, Trutnově, Zlíně, Pelhřimově, Tachově, Havlíčkově Brodě, Plzni, Jičíně, Písku, Chrudimi, Jičíně, Písku, Jihlavě, Příbrami, Prachaticích, 1. dubna vyvrcholí v Praze od 14 hodin a taktéž v Táboře – kde se od 14 hodin uskuteční Velká velikonoční demonstrace za mír s hojným počtem řečníků z širšího politického spektra.

»Zastavte palbu!«

Tak například v Opavě byl mírový průvod 8. března zahájen na Horním náměstí a ukončen u pomníku osvoboditelů města, osvobozeného Rudou armádou za přispění čs. tankistů a letců v rámci Ostravsko-opavské operace. I přes nepřízeň počasí přišlo akci podpořit na 200 občanů.

Pochod za mír se setkal s odezvou také v Brně, kde manifestace za mír s pochodem proti válce a proti české vládě, která chce zatáhnout naši zemi do války s Ruskem, se konaly v podvečer 14. března v ulicích a na náměstích ve středu jihomoravské metropole. Zatímco v Olomouci přišlo na akci Český pochod za mír asi 150 účastníků, v Brně to byly skoro tři stovky lidí. Na centrálním náměstí Svobody u Morového sloupu podpořila Milena Míčová ve svém projevu mírovou myšlenku slovy: »Jsme tu proto, že naše vedení, vláda, politici stále mluví o válce, mobilizaci, o našem dobrovolném předurčení pro válku. My naopak zdůrazňujeme a akceptujeme druhou stranu, která požaduje a brání mír! Pro nás je mír důležitý. Přišla jsem za spolek Ženy za život. To proto, že pro ženu není nic horšího, než když jí v náručí umírá někdo blízký, manžel, syn, dítě, které má v očích otázku ‚proč?‘ Této frustrace, této hrůzy bychom se chtěly uchránit. Jestliže naše vláda vysílá signály, že je válka, my vysíláme signály, že chceme mír!«

Podle našeho zpravodaje vyšel pochod s českými vlajkami, papírovými holubicemi míru a transparenty za zpěvu lidových písní kolem Nejvyššího správního soudu ČR na Moravské náměstí k Památníku vítězství se sochou rudoarmějce v pozici Zastavte palbu!. U paty tohoto pomníku účastníci vzdali hold padlým sovětským vojákům, osvoboditelům od fašismu, minutou ticha, rozsvítili svíčky a zazpívali hymnu.

Ne každý pochod za mír má bohatší účast. Podle našeho dopisovatele se ten karlovarský konal 8. března za účasti cca tří desítek lidí, kteří se sešli u hlavní pošty a vydali se pěší zónou. »Slyšeli jsme pokřik o zločincích, ale i kladné souhlasy. Pak jsme se otočili a šli zpět k soše T. G. Masaryka,« sdělil našemu týdeníku karlovarský účastník.

Šéfové VS OSN: Okamžité příměří

Není pravdou, že o mír, zvláště v současné pro svět velmi nebezpečné situaci, usilují jen »chcimírové« či »míroví štváči«, jak jsou válečnými štváči zlovolně označováni lidé mírového přesvědčení, kteří naprosto logicky požadují mír pro zachování života na Zemi. Bývalí světoví politici – šéfové Valných shromáždění OSN se 6. a 7. března na zasedání výboru UNCPGA, v němž jsou sdruženi, v hlavním městě Bahrajnu vyslovili k aktuálním světovým problémům. Výbor vyzval k okamžitému příměří ve válce na Ukrajině a k urgentnímu politickému řešení konfliktu prostřednictvím diplomacie, postavenému na Chartě OSN a na třech nedávných rezolucích VS OSN. Výbor zdůraznil, že tento konflikt nemůže mít žádné vojenské řešení.

Výbor rovněž potvrdil podporu úsilí stávajícího předsedy VS OSN Csaby Körösiho a také generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese zabránit další eskalaci konfliktu. Vyjádřil znepokojení nad rostoucím humanitárním, ekonomickým, rozvojovým, sociálním, environmentálním a finančním dopadem války na Ukrajině pro samotnou Ukrajinu, sousední země, ale i globálně.

Pod výzvou, již má naše redakce k dispozici (viz www.nasepravda.cz), se podepsali: šéf 56. zasedání VS OSN a předseda UNCPGA Seung-soo Han, předseda 57. zasedání VS OSN a místopředseda UNCPGA Jan Kavan, šéf 60. zasedání VS OSN Jan Elliasson, předseda 61. zasedání VS OSN Sh. Haya bin Rashid Al-Khalifa, šéf 62. zasedání Srgjan Kerim, předseda 65. zasedání Joseph Paul Marie Deiss, šéf 67. zasedání Vuk Jeremic, šéf 70. zasedání Mogens Lykketoft, šéf 71. zasedání Peter Thompson a Miroslav Lajčák, předseda 72. zasedání VS OSN.

Monika HOŘENÍ, s přispěním Václava ŽALUDA

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.