Europoslankyně Konečná hlasovala proti pravidlům pro uvádění AI systémů na trh a jejich používání v EU

od redakce

Evropský parlament 14. června hlasoval o jednom z nejdůležitějších cílů současné Evropské komise, o pravidlech pro uvádění AI systémů (umělé inteligence) na trh a pro jejich používání v Evropské unii.

Jde o první pravidla regulující trh s AI na světě. Ambicím být první, a určovat tak do velké míry trendy a debatu v oblasti těchto technologií, bohužel neodpovídá text přijatého usnesení, uvádí stanovisko K. Konečné.

»Mou hlavní snahou bylo chránit občany EU a jejich zdraví, bezpečí a práva před možnými nebezpečími, která tyto rychle se rozvíjející technologie s sebou přinášejí. V usnesení Evropského parlamentu však řada nebezpečných možností používání AI systémů zůstává povolena a řada způsobů používání AI systémů vysoce rizikových právě pro zdraví, bezpečí či práva občanů zůstává bez potřebné kontroly. Usnesení například nezakazuje zaměstnavatelům používat AI systémy ke sledování svých zaměstnanců na pracovištích na základě jejich biometrických údajů. To zastiňuje veškeré pozitivní aspekty usnesení, a nemohla jsem jej proto svým hlasem podpořit,« řekla k hlasování europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM).

(zas, mh)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.