MPSV eviduje 27.200 žádostí o solidární příspěvek na ubytování uprchlíků

od redakce

Úřady práce dostaly za březen a duben zatím přes 27.200 žádostí o solidární příspěvek na ubytování uprchlíků. Vyřídily dosud 19.300 a podporu vyplatily, nebo připravily k vyplacení. V některých žádostech jsou chyby a je nutné je opravit. Informovalo o tom na twitteru ministerstvo práce. O solidární příspěvek je možné žádat od 11. dubna. Lidé, kteří zdarma ubytují příchozí z válečných oblastí na nejméně 16 dnů v měsíci v kuse, mohou od státu na pokrytí nákladů získat 3000 korun na osobu. Na domácnost na měsíc je to pak nejvýš 12.000 korun.

“Za březen a duben evidujeme 27.243 žádostí. Určeno k výplatě, či vyplaceno je zatím 19.330. V některých žádostech jsou chyby, které je nutné opravit,” uvedlo ministerstvo. Při problémech doporučilo žadatelům obrátit se na úřad práce na e-mailovou adresu solidar@uradprace.cz. O příspěvek na náklady na ubytování se dá žádat jen elektronicky přes aplikaci. V ní je podle ministerstva vidět stav žádosti. Nutné je mít digitální identitu, využít se dá třeba bankovní identita.

Kvůli technickým potížím a náporu na úřady práce se vyřizování protahovalo. Lidé mohli o státní podporu žádat od 11. dubna, prvním žadatelům měly peníze podle dřívějšího vyjádření ministerstva dorazit 27. dubna.

Před týdnem resort na svém twitteru uvedl, že za březen a duben eviduje 19.567 žádostí a peníze se vyplatily asi u poloviny. Před dvěma týdny bylo podle ministerstva k vyplacení připraveno 4000 podpor a dalších zhruba 6000 žádostí obsahovalo chyby.

Příspěvek je možné žádat na ubytování, které má prostor na odpočinek, pro přípravu jídla a osobní hygienu, záchod a přístup k pitné vodě. Dávka v nynější výší se má poskytovat do konce června. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) před několika týdny řekl, že se už pracuje na návrhu úprav nastavení podpory. Odlišit by se měla částka za ubytování v pokoji a bytě, zohlednit by se mohly i případné výdaje na opravu a dovybavení neobsazeného bytu, přiblížil už dřív ministr práce. Jak by se měla podpora od července změnit, jeho úřad zatím nezveřejnil.

Experti na sociální problematiku poskytování stejné částky za pokoj i celý byt kritizují. Doporučují také vyplácet podporu po omezenou dobu a případně postupně snižovat, když si příchozí najdou práci. Podle nedávné studie o integraci uprchlíků, na které se podílely agentura PAQ Research, České priority a řada expertů z různých organizací a institucí, by při čtyřtisícovém příspěvku na osobu byli majitelé ochotni pronajmout až kolem 50.000 bytů.

(čtk)

Přečtěte si další články

3 komentáře

PetJednaLenin 13/05/2022 - 00:48

❗BOLSEVICI POZOR❗
nenechte soudruha v loji

Šéf Komi Vladimir Uiba nazval bývalého poslance parlamentu republiky a poslance Státní dumy z Komunistické strany Ruské federace Olega Michajlova „novým fašistou“.

Skupina aktivistů Shies se rozhodla uspořádat “koncert vlasteneckých písní” ve vesnici Madmas v okrese Ust-Vymsky, ale místní úřady akci nepovolily.
Na koncertě byla naplánována „protistátní a protiprezidentská hesla“ a „to se v republice Komi nestane .”

„Blahopřeji vám k velkému svátku našeho vítězství – vítězství nad fašisty a nad takovými novými fašisty, kterým je pan Michajlov.
Díky bohu, že naši dědové kdysi porazili nacisty. Nyní porazíme neofašisty.

PetJednaLenin 13/05/2022 - 00:57

TO HLAVNI VYPADLO,
proste Volny, Zjuganov nikde

Michajlov ho loni nazval zbabelcem,

Uiba hlava republiky ho nazval „koňem“
“novým fašistou”, že mu jde „dát kundy“

a dodal: „Do prdele, teď ti dám kundy, jdeme na to, sakra, pojďme. Já tě kurva zabiju, pojďme ven.

PetJednaLenin 12/05/2022 - 23:38

BOLSEVICI, 🇺🇦🇺🇦

pomahame Ukrajine, jsme v EU a NATO.
Pro Vovana a ruZZko jsou fasisti vsichni, co mu nejdou na ruku, cely zapadni svet, i TY a ted s tim zij!

Putler a komentatori jsou nastvani na Ukrajince, kdyby pri invazi poslechli a zaradili se mezi ruZZaky, bylo vse ok. Jak by to s nimi vlastne dopadlo, kdyz se ohanite nacisty vs cesky narod.

Vlastne porusstit kazdy narod, na jehoz zemi pomysli, nepripomina vam to konecne reseni?
Jeste ze jsou Horni Volta s temi jaderkami.

Stoji ten cekista velelotr velkokorupcnik z bunkru, ktery mel kdysi bolsevickou vychovu, za to a jak se citite?

V duchu mu prat a hledat u nas banderovce (denacifikovat se musi ale koho?), nebo se prenastavit (kruty zivot pod NATO nebo slava mu).

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.