Americký komunista: Kdo koho napadá?

od redakce

Síly Spojených států amerických již jsou ve východní Evropě

Zatímco přední sdělovací prostředky v USA, konzervativní i liberální, jsou všechny na hraně očekávání ruské »invaze« na Ukrajinu, ignorují skutečnost, že USA už »napadly« nejen Ukrajinu, ale i řadu dalších zemí v regionu.

Bidenův Bílý dům v (minulém týdnu) v pondělí odhalil, že na cestě do východní Evropy by mohlo být až 50 000 amerických vojáků spolu s bojovými letouny, tanky a raketami, a v úterý ráno oznámil, že 8500 amerických vojáků je teď ve »vysoké pohotovosti« kvůli rozmístění v oblasti. S těmito oznámeními však nepadla žádná zmínka o tom, že ve východní Evropě jsou již rozmístěny tisíce amerických vojáků a spousta útočných amerických zbraní, mnoho z nich je rozmístěno přímo podél hranic Ruské federace. Nasazení vlastních jednotek a zbraní na východ Evropy už pod tlakem Washingtonu a NATO oznámily Francie, Dánsko a Nizozemsko. Polsko, dříve člen Varšavské smlouvy vedené Sověty, má už uvnitř svých hranic rozmístěno kolem 5000 amerických vojáků, nemluvě o množství amerických zbraní tato rozmístění doprovázejících. Podobný počet amerických vojáků a zbraní je rozmístěn v pobaltských státech Litvě, Lotyšsku a Estonsku. Uspořádali a pokračují v manévrech poblíž ruských hranic.

Americké jednotky v počtu přinejmenším stovek vojáků jsou rozmístěny uvnitř Ukrajiny, kolem města Lvov, kde prý »radí« ukrajinským jednotkám. Ačkoli je známo, že americké jednotky jsou již uvnitř Ukrajiny, počet, který by mohl být umístěn ve východní části země poblíž odštěpeneckých oblastí Doněcka a Luhanska, osídlených převážně etnickými Rusy, je nejasný. Obrovské množství ukrajinských vojáků, z nichž mnozí jsou členy fašistických organizací, se už účastní pravidelných bojů podél hranic etnicky ruských oblastí.

Americká vojenská letadla létají uvnitř Ukrajiny a křižují oblohu nad touto zemí v nebezpečné hře. V ukrajinském vzdušném prostoru a poblíž ruského vzdušného prostoru podél hranic létají také americká špionážní letadla, která poslouchají jakoukoliv a veškerou vojenskou a jinou pozemní komunikaci. Tato letadla zatím žádný náznak toho, že Rusové zahajují pozemní invazi na Ukrajinu, nezachytila. Existenci špionážních letadel a práci, kterou vykonávají, připustil v pondělí dokonce i list New York Times, důsledný zastánce válečné hysterie nad Ukrajinou. Dalším válečným krokem je, že Spojené státy americké, Velká Británie a Kanada vykázaly personál ze svých velvyslanectví v Kyjevě. Samotná ukrajinská vláda se proti tomuto kroku ohradila a označila ho za »předčasný«. Ukrajinci tvrdí, že ve skutečnosti nedošlo k žádné změně bezpečnostní situace, které čelí od loňského dubna, kdy jsou na ruském území podél hranic rozmístěny ruské jednotky. Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov v pondělí v parlamentu prohlásil, že »není důvod se domnívat«, že se Rusko připravuje k invazi bezprostředně. Prohlásil, že neexistují žádné známky toho, že by ruské jednotky vytvořily to, co nazval »bojovou skupinou«, jež by mohla překročit hranice násilím. »Nebojte se, dobře se vyspěte,« řekl Ukrajincům. »Není třeba mít sbalené kufry.«

Reportér MSNBC Matt Bradley v pondělní reportáži (24. ledna) z Kyjeva popsal město, kde se zdálo, že všichni jdou jako obvykle za svými povinnostmi, nakupují, chodí do školy a dojíždějí do práce. Dokonce poznamenal, že veřejnost si myslí, že k invazi z Ruska nedojde a že spory jsou vinou USA a NATO. Tato depeše v pondělí v devět ráno byla poslední podobná, která přišla od Bradleyho. Nepředložil žádné další zprávy týkající se reakcí veřejnosti v Kyjevě. zatímco USA prostřednictvím NATO brojí o rostoucí ruské »agresi«, odklánějí se od skutečnosti, že jsou to USA, kdo má a zvyšuje množství vojáků téměř všude ve východní Evropě včetně Ukrajiny. Washington se snaží utajit, že podél ruských hranic buduje obrovské potenciálně útočné vojenské síly. Mezitím jsou k podpoře válečné hysterie vyzýváni zastánci takzvané demokracie. Garri Kasparov, někdejší mistr světa v šachu a novodobý samozvaný bojovník za demokracii, kritizoval v úterním televizním rozhovoru Bidena slovy: »Bylo by lepší, kdyby se prezidentem stal americký ministr zahraničí Anthony Blinken.« Blinken byl během této krize samozřejmě ještě více jestřábem než Biden.

Kasparov prohlásil, že Spojené státy by měly posílat ještě více zbraní než dosud, a zaútočil na Německo, že je »zkorumpovanou« zemí kvůli své ochotě nakupovat zemní plyn z Ruska. Německo během svého přechodu na čistou energii demontuje své jaderné elektrárny a používá zemní plyn. Z tohoto důvodu nebylo ochotno uzavřít vztahy s Ruskem. Váleční jestřábi nepřestávají bubnovat, a tak musí přijít ještě větší tlak na diplomacii. Ukrajina je velmi zkorumpovaná entita, řízená převážně antidemokratickými a fašistickými silami. Kdyby Evropská unie brala svou vlastní ústavu podporující lidská práva vážně, neměla by Ukrajina nárok na členství v této skupině. NATO samozřejmě počítalo s fašistickými režimy jako členy už dříve, například s diktaturou Antónia de Oliveiry Salazara v Portugalsku, jež v roce 1949 patřilo mezi zakládající členy vojenské aliance.

Zdá se, že v tomto konfliktu brání Ukrajině ve vstupu do NATO rozhodující faktor Ruska, které chce sliby, že Spojené státy americké nikdy na svých hranicích, zejména na Ukrajině, nepoloží útočné vojenské zbraně. Umístění takových zbraní tam by odřízlo jakoukoliv možnost diplomacie a Rusové by pravděpodobně měli pocit, že nemají jinou možnost než zasáhnout. Kdybychom v USA nejednali se zahraničněpolitickým zřízením ovládaným Pentagonem a nebezpečným vojensko-průmyslovým komplexem, bylo by více než dost důvodů pro diplomacii místo pro válku.

John WOJCIK, 27. ledna 2022
(John Wojcik je šéfredaktorem People’s World, týdeníku Komunistické strany USA. Přidal se k týmu jako redaktor píšící o věcech pracujících v květnu 2007, když předtím pracoval jako porcovač masa v severním New Jersey, kde byl odborářským důvěrníkem a členem výboru svazu UFCW pro vyjednávání smluv a odborářským aktivistou v kampani k získání podpory veřejnosti pro pracovníky Wal-Martu. V 70. a 80. letech byl zpravodajem o politické činnosti listu Daily World, předchůdce týdeníku People’s World, a podílel se na volební politice v newyorském Brooklynu.)

Z www.intrepid.com přeložil Vladimír SEDLÁČEK

Ještě pár slov o autorovi: Potkal jsem ho v Berlíněna návštěvě u Victora Grossmana v roce 2019. Původem je Polák. Mluví plynně polsky a německy.

Přečtěte si další články

4 komentáře

Saša Morozov 03/02/2022 - 15:58

Ale ani vrcholu své slávy, v temnu hospodářské krize roku 1932, nezískala Komunistická strana USA ve volbách více než 0,26 procenta hlasů. Věrné hájení linie Moskvy po paktu Ribben­trop–Molotov, maďarských událostech v roce 1956 i československém srpnu 1968 ji stálo podporu, prestiž i jakýkoli vliv. Pád do bezvýznamnosti nezakamuflovala ani propaganda a dotace spřátelených režimů.Proč ve Spojených státech ne­existuje socialismus?“ ptal se v roce 1906 ve svém stejnojmenném díle německý sociolog Werner Sombart. A hned si odpověděl: Kvůli roastbeefu a apple pie. Americké dělnické třídě se podle Sombarta po materiální stránce vedlo příliš dobře, než aby se nechala obloudit socialistickou propagandou. Ani mnoha americkým dělníkům se sice nevyhnula bída, a to nejen za časů recesí, zato u nich byla silně vyvinuta touha po (osobní) svobodě, častý důvod, proč oni sami nebo jejich předkové opouštěli své původní evropské vlasti.

fronda 05/02/2022 - 01:00

Američané o socialismu ani o komunismu nic nevědí a propaganda je u nich velmi efektivní.
Naopak, když v zemích nejvíc “zasažených” vládou komunistů (Rusko, Ukrajina) byly uspořádány volby podle západních standardů, komunisté zažívali úspěchy. Takže se muselo přistoupit k různým machinacím (taky podle západních standardů), aby alespoň nezískali sami většinu. Zaváděly se např. prvky většinového volebního systému, oligarchové nalévali miliardy do antikomunistických kampaní… Vyvrcholilo to banderovským zákazem Komunistické strany Ukrajiny.

jmm 02/02/2022 - 08:28

Go Home USA!!!

fronda 01/02/2022 - 22:13

Americký režim si vždycky rozuměl s těmi nejhoršími diktaturami. Ani ta současná kyjevská není výjimkou. Rusové naopak pomáhají prodemokratickým silám na Ukrajině.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.