Belgické vyšetřování údajné korupce v Evropském parlamentu (EP) je velmi znepokojivé. Podle Reuters to v pondělí řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell v reakci na razie a zatýkání evropských představitelů v souvislosti s podezřením, že přijímali peníze a drahé dary od Kataru. Irský ministr zahraničí Simon Coveney uvedl, že kauza je pro instituci škodlivá.
Belgická policie v pátek v rámci vyšetřování podezření z praní špinavých peněz a korupce, do nějž jsou zapleteni členové EP a Katar, prohledala 16 domů, zabavila 600 000 eur (14,6 milionu Kč) a zatkla několik lidí. Ve vazbě zůstávají čtyři ze šesti zadržených. Prokuratura je obvinila z účasti ve zločinecké organizaci, praní špinavých peněz a korupce, aniž je jmenovala. Mezi obviněnými je podle médií místopředsedkyně EP Eva Kailiová, kterou předsedkyně parlamentu Roberta Metsolaová zbavila v sobotu jejích pravomocí. Řecké političce už také pozastavila členství sociálnědemokratická frakce v Evropském parlamentu a ze svých řad ji vyloučila i její řecká domovská strana PASOK. Podle deníku Le Soir zůstávají ve vazbě i partner Kailiové a asistent europoslance Francesco Giorgi, bývalý italský europoslanec Pier Antonio Panzeri a jeden bruselský lobbista.
Jistě, ta zpráva je velmi znepokojivá, řekl Borrell novinářům při příchodu na zasedání ministrů zahraničí členských států EU. A dodal: »Čelíme některým událostem, některým skutečnostem, které mě jako bývalého předsedu Evropského parlamentu jistě také znepokojují.« »Je to škodlivé. Musíme tomu přijít na kloub,« řekl Coveney před žurnalisty v Bruselu. »Je to skandál, kolem kterého musíme odhalit pravdu, abychom zajistili, že se to nebude opakovat,« nechal se slyšet šéf irské diplomacie.
Prokurátoři sdělili, že už několik měsíců měli podezření, že se stát z Perského zálivu snaží rozhodování v Bruselu ovlivňovat. Čtyři zadržení čelí obvinění, že přijali dary a peníze od katarských zájmových skupin, aby ovlivnili politická rozhodnutí v období před pořádáním mistrovství světa ve fotbale v Kataru. Představitelé tohoto státu mezitím označili informace o svém zapojení do korupční kauzy za vážnou dezinformaci. Vrcholní lídři EP už nějakou dobu spolupracovali s belgickou policií na přísně tajném vyšetřování vedeném státním zástupcem Michelem Claisem. Mimo jiné dali policii zelenou k uzavření několika parlamentních kanceláří a shromažďování důkazů, řekli serveru Politico nejmenovaní evropští představitelé.
Evropský parlament měl v tomto týdnu hlasovat o návrhu na prodloužení bezvízového styku s Evropskou unií pro Kuvajt, Katar, Omán a Ekvádor. Někteří zákonodárci navrhli, aby byla rozprava a hlasování odloženy. Metsolaová se dnes (pondělí) po příjezdu do Štrasburku, kde se koná plenární zasedání EP, setká se šéfy evropských politických frakcí a přednese projev, během něhož se má kauzou zabývat.
(čtk)