Voliči ve Francii rozhodují, zda zemi dál povede Macron, nebo nově Le Penová

od redakce

Ve Francii se koná druhé kolo prezidentských voleb, z prvního kola postoupil současný centristický prezident Emmanuel Macron a krajně pravicová politička Marine Le Penová. Poslední průzkumy favorizují Macrona s náskokem deset až 12 procentních bodů. Oba tábory se ale shodují, že souboj bude těsný a že nic není rozhodnuto. Volební účast je zatím nižší než ve druhém kole prezidentských voleb před pěti lety.

Volební místnosti se otevřely v 08:00, lidé mohou přicházet do 19:00, ve velkých městech do 20:00, kdy francouzské televize zveřejní první odhady výsledku. V zámořských oblastech začalo hlasování s předstihem už v sobotu. Oficiální výsledky sčítání hlasů bude ministerstvo vnitra zveřejňovat postupně během večera a noci.

Volební účast byla v poledne 26,41 procenta, oznámilo ministerstvo vnitra. Je to téměř o dva procentní body méně než ve druhém kole prezidentských voleb před pěti lety, kdy proti sobě rovněž stáli Macron a Le Penová. Dopoledne ale přišlo k urnám více voličů, než jich bylo ve stejnou chvíli v prvním kole před dvěma týdny. Tehdy byla volební účast 25,48 procenta.

Největší názorové rozpory mezi oběma kandidáty panují v navrhovaných řešeních klesající kupní síly Francouzů, ohledně věku odchodu do důchodu nebo stran migrace. Ze zahraničních témat se rozcházejí v postoji k Evropské unii, k euru nebo k Severoatlantické alianci. Macron propaguje otevřenost, práci do 65 let a silné proevropské směřování. Le Penová cílí na nižší vrstvy, slibuje růst důchodů, referenda o zásadních otázkách, nadřazenost francouzského práva nad právem EU nebo odchod z velitelských struktur NATO.

Charisma i názory obou kandidátů mohli diváci posoudit ve středeční televizní debatě, která byla jejich posledním a zároveň jediným přímým setkáním. Macron vstupoval do kampaně poměrně pozdě, protože se věnoval diplomatickému řešení invaze ruských vojsk na Ukrajinu. Naopak Le Penová věnovala hodně času cestování po Francii a získávání nerozhodnutých voličů.

Mnozí Francouzi letos nehlasují pro jednoho z kandidátů, ale proti tomu, kterého považují za nepřijatelného. Mnozí kvůli nechuti k oběma nedorazí k volebním urnám vůbec. Očekává se na francouzské poměry nízká volební účast kolem 75 procent. O víkendu také mají prázdniny školáci ve všech třech zónách ve Francii, což volební účasti také uškodí.

V prvním kole před 14 dny získal Macron 27,85 procenta hlasů, Le Penová 23,15 procenta a krajně levicový politik Jean-Luc Mélenchon 21,95 procenta. Ve druhém kole tak musí téměř osm milionů levicově smýšlejících Francouzů volit mezi centristou a krajní pravicí. Souboj o tyto voliče může být rozhodující.

(čtk)

Přečtěte si další články

1 komentář

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.