Zelenskyj změnil rétoriku

od redakce

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, hovořil na dálku k účastníkům konference v Singapuru, řekl, že výsledek speciální operace ruské armády se dotkne celého světa a světového uspořádání. Nijak přitom nekomentoval krajně pravicové, nacistické snahy uspořádání na Ukrajině.Ukrajinská armáda se pokouší znovu ovládnout oblasti, které jsou již pod kontrolou Ruska. Úspěchy Ukrajinců jsou však více méně sporadické. Apeloval také na další dodávky zbraní. Ukrajinské armádě dochází munice a i proto se úspěchy přesunuly na stranu ruské armády.

Ve svém projevu byl Zelenskyj kupodivu klidný a hovořil nyní bez výhružek a invektiv. Opět obvinil Rusko z eskalace nedostatku potravin v důsledku blokování přístavů důležitých pro vývoz obilí. Bohužel si ale neuvědomil, že všichni vědí o možnosti vyvážet potraviny po železnici a tím situaci zmírnit. Dle jeho názoru jsou za budoucí potravinovou krizi vinni pouze a jen Rusové.

Upozornil, že Rusko blokováním přístavů v Černém a Azovském moři brání vývozu ukrajinských potravin na světový trh, což poškozuje nejen Ukrajinu, ale i celý svět.

Rusko blokování přístavů, podle tisku zamezuje dodávkám zbraní na Ukrajinu. Ostatně to potvrzuje také nová dohoda Turecka a Ruska o vývozu obilí.

Zelenskyj přímo spojil počínání Ruska s rostoucími cenami komodit, když uvedl, že Rusové nejprve zablokovali energie, aby zvýšily jejich ceny, a teď totéž dělají s potravinami. Nicméně není známo, že by Rusko jakkoli utahovalo kohouty s ropou nebo plynem. Německo s Ruskem nadále obchoduje a byla svobodná vůle každého se rozhodnout, jestli bude ropu a plyn kupovat od Ruska nebo zprostředkovaně a draze od prostředníka jak to činí například Česká republika.

Rusko speciální operaci na Ukrajině odůvodňuje demilitarizací a denacifikací Ukrajiny. Ukrajina a Zelenskyj toto však popírá. Plně se ruské zdůvodnění potvrdilo v bojích o Mariupol. Mariupol ovládali příslušníci polovojenského praporu Azov, kteří bojují se znakem, vlčí hák, který užívala ve svém znaku i 2. tanková divize Waffen-SS „Das Reich. Při kapitulaci jim ruští vojáci kontrolovali zda nemají nacistické tetování, což se u většiny prokázalo.

Změna rétoriky Zelenského budí dojem uvědomění si bezvýchodnosti situace na Ukrajině.

(jac)

Přečtěte si další články

46 komentáře

Josef 13/06/2022 - 17:54

Je smutné ,že díky Česku ,Fíalovi, Černochové a jiných politiků umírají Ukrajinci jako kanonfuter ruských děl. Nemusím být voj.analytik aby věděl ,že UA nemůže Rusko porazit. Dodávky zraní jen navyšují počty mrtvých na obou stranách. UA by to měla odpískat a jednat o míru. Za koho mají jejich vojáci bojovat ? Za své oligarchy kteří je roky okrádají ? Za miliardáře Zelenského který ulil majetek do zahraničí ? Za USA zbojařské firmy které na tom vydělávají ?

1 2

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.