Lidice: 80 let od vyhlazení

od redakce

Pietní shromáždění u hrobu lidických mužů na pietním území Památníku Lidice v neděli 12. června se letos konalo za velmi teplého počasí, bez centrálních řečníků, s oficiálním uctěním dětských obětí a bez účasti některých velvyslanců. Věnec jménem KSČM k hrobu 173 zastřelených mužů a chlapců položila předsedkyně jejího ústředního výboru a europoslankyně Kateřina Konečná v doprovodu Jana Klána.

Připomínka 80. výročí vyhlazení středočeského obce Lidice německými nacisty byla rozdělena do obou víkendových dnů.

V sobotu se od 13 hodin konala za účasti 14 pěveckých sborů z celé České republiky velmi úspěšná a pozitivně laděná Přehlídka dětských pěveckých sborů (již 15. ročník) s patronkou zpěvačkou Monikou Absolonovou, jež v úvodu s dětmi společně zazpívala hymnu ČR. Akce má velký význam, protože do Lidic přivádí každoročně stovky dětí z celé republiky, které si pro publikum na nádvoří před muzeem Památníku připravují speciální program. Současně tito mladí lidé získávají povědomí o Lidicích a o tragédii, která jejich obyvatele, včetně dětí, postihla v roce 1942 a letech následujících.

V sobotu večer se od 20 hodin konal na stejném místě za výborného počasí taktéž úspěšný Děkovný koncert pro Lidice s Ústřední hudbou Armády ČR a jejími sólisty.

Členky Levicových klubů žen pokládají každoročně bílé květiny k Pomníku dětských obětí války.

Struční Duka i Stehlík

Pietní akt složený tentokrát jen z krátké modlitby pražského arcibiskupa Dominika Duky, několika slov ředitele Památníku Lidice Eduarda Stehlíka a státní hymny se konal v neděli od 10 hodin. Prvními v dlouhém průvodu byli, jako každoročně, představitelé přeživších Lidických (dosud žije devět lidických dětí a jedna lidická žena) a obce Lidice v čele se starostkou Veronikou Kellerovou.

Pokládání věnců a květinových darů, jež obstarali vojáci a vojákyně Čestné jednotky AČR, trvalo prakticky hodinu. Do Lidic se přišli poklonit nejvyšší představitelé státu, předseda Senátu Miloš Vystrčil, předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová, předseda vlády Petr Fiala, zástupci ústředních orgánů, úřadů, institucí, církví, odborů, některých politických stran, spolků a organizací. Speciální místo zaujali reprezentanti některých tuzemských a zahraničních obcí, jež měly za druhé světové války obdobný osud jako Lidice a byly vyhlazeny německými okupanty, také představitelé britské iniciativy Lidice musí žít (Lidice Shall Live) založené Barnettem Strossem.

Komunisté a levicové ženy každoročně

Do Lidic přijíždějí každoročně – a nejen u příležitosti výročí vyhlazení obce – komunisté. Členky LKŽ ze Středočeského kraje, ale také Plzeňačky, Hradečanky (ty přivezly s sebou i 14 žáků 8. a 9. tříd ze ZŠ v Hradci Králové a 99letou stále aktivní Martu Kolesovou) speciálně položily bílé květiny k Pomníku dětských obětí války, také k soše Lidické ženy s růží – vždy s krátkým slovem svých představitelek Květy Šlahúnkové a Aleny Grospičové. Věnec jménem Odborového sdružení Čech, Moravy a Slezska položil Stanislav Grospič. Je milou tradicí, že přijíždějí členové německé Die Linke z Brandenburgu.

Dosud žijící lidické děti a lidická žena po skončení pietního aktu.

Bez účasti věnce za Ruskou federaci

Mezi věnci od desítek zastupitelských úřadů v ČR chyběly ty od ruského a běloruského velvyslanectví. Na dotaz našeho týdeníku, proč tomu tak je, když první pomníček na lidické pláni postavili v roce 1945 rudoarmějci, odpověděl ředitel Eduard Stehlík slovy, že ambasadory těchto dvou zemí nepozval on, neboť jejich země vedou válku na Ukrajině. Po dobu, co bude ředitelem Památníku, pozváni nebudou.

Námitka naší zpravodajky v tom duchu, že američtí ambasadoři by tedy také neměli být pozváni, protože jejich země též vedla v historii různé války, a nelze je nepozvat na události spojené s připomínkou osvobození od fašismu a nacismu, se rozhodně nesetkala s porozuměním, spíše rozhořčením.

»Pro mě, jestli někdo srovnává města se zemí, vraždí a odvléká děti někam na převýchovu, což dělá současná RF, tak tady nebude,« řekl ředitel Památníku Lidice. »Já řeším to, co je teď, za mě tady Ruská federace, pokud vede válku na Ukrajině, nemá co dělat,« zdůraznil rezolutně s dovětkem, že toto je pro něho nepřekročitelné. Jeho rozhodnutí akceptovalo podle jeho vyjádření pro naši zpravodajku i vedení resortu.

Muzeum, galerie, Růžový sad…

Lidé, kteří neželí svého pohodlí ani času a dojedou i zdálky do Lidic, aby se aktivně účastnili pietního aktu, si pak celý den mohli bezplatně prohlédnout muzeum i další expozice, Lidickou galerii či další zajímavosti, jež spravuje Památník Lidice. Nedostižným zážitkem je procházka unikátním a ve světě jedinečným Růžovým sadem, který sám má velký příběh.

(mh)

FOTO – Monika HOŘENÍ

Přečtěte si další články

17 komentáře

hogo fogo 13/06/2022 - 13:09

Ahoj děti, byl jsem pár týdnů na dovolené, jak jste se tu měly? :-)

Josef 13/06/2022 - 13:27

nebyl jste na výletě v Brjansku?

hogo fogo 13/06/2022 - 15:00

Taky ;-)

Paterak 13/06/2022 - 15:26

Zdar. A jaké byly Maledivy 😂

hogo fogo 13/06/2022 - 16:01

Nádhera :-)

jmm 13/06/2022 - 05:44

Byla to tehdy příšerná doba-ještě že ji nás Rusové zbavili
a nebylo to jednoduché a bez obětí…..
Dík!

Laďka 13/06/2022 - 16:30

Přeci jen do Lidic je to z Lán štreka, celých 25 kilometrů, tak si prezidenta můžeme užít aspoň u opravené brány.

preceda 13/06/2022 - 00:56

Dobre Katerino.

Ja jsem tam poslal poslance, snad to Rozvoral nezvoral.

Jsme BOJOVNICI:

PRO lidi, Kreml a VLAST
PROTI migrantum, vlade a VALCE.

BR Tomio

CSVS 13/06/2022 - 01:04

Ty jsem fakt debil !
Si podejte ruce.

Mas tam v tech vezich nejakou matracku?

Hayto

Thomas 12/06/2022 - 22:38

LEVICE _1_
Před parlamentními volbami ve Francii se tamní levice sjednotila.
Jenom ten vrchní je ňákej divnej.
Rozpaky budí lídr Mélenchon, skvělý rétor si totiž počíná jako autokrat a místy slibuje i těžko splnitelné.
Socialisté se ve svém osudu v mnohém podobají české ČSSD.

Thomas 12/06/2022 - 22:38

LEVICE _2_
Komunistická strana, kdysi jedna z nejmasovějších v Evropě, od pádu komunismu skomírá.
Její ideologie netáhne, v místních volbách postupně ztratila všechny posty starostů, v parlamentu má jen jedenáct poslanců.
Musela prodat své sídlo a její politická smrt je zřejmě otázkou pár let.
V prezidentské volbě levice pohořela.

fronda 13/06/2022 - 01:15

To bude tím, že “levice” se přiklonila ke kapitalismu (tato nová ideologie opravdu netáhne). Např. Francouzská komunistická strana byla ve vládě, když Severoatlantický pakt přepadl Jugoslávii. A omezila se jen na opatrnou kritiku. Filip se během svého “tolerování” choval obdobně. Pak se nedivme.

Thomas 12/06/2022 - 22:38

LEVICE _2_
Komunistická strana, kdysi jedna z nejmasovějších v Evropě, od pádu komunismu skomírá.
Její ideologie netáhne, v místních volbách postupně ztratila všechny posty starostů, v parlamentu má jen jedenáct poslanců.
Musela prodat své sídlo a její politická smrt je zřejmě otázkou pár let.
V prezidentské volbě levice pohořela.

Twitteraci 12/06/2022 - 22:24

_1_
Seniorky chtějí Babiše chce za prezidenta proto, že se jim líbí, dotáhl to daleko, protože je chytrý a nenechá se opít rohlíkem. Poznali to, protože “prokoukl, jak to na té Ukrajině ve skutečnosti je”.
Samozřejmě myslí na naše lidi a dal jim 5000 korun.
Těmi sladkými koláčky si je akorát roznemůže.

ALLAn 12/06/2022 - 21:48

Ruskeho medveda nikdo do kolen nedostane!

Obrovsky medvěd v cirkusu napadl klauna.

Méďa už měl prostě toho buzerování dost.
Ani se mu nedivím.
Vozit kolecko s cihlama nejakemu komickému herci z ukrajinskeho spektaklu oligarchu.

ALLAn 12/06/2022 - 21:48

Ruskeho medveda nikdo do kolen nedostane!

Obrovsky medvěd v cirkusu napadl klauna.

Méďa už měl prostě toho buzerování dost.
Ani se mu nedivím.
Vozit kolecko s cihlama nejakemu komickému herci z ukrajinskeho spektaklu oligarchu.

fronda 12/06/2022 - 21:34

Dobry den pani Moniko,

co Jana Bobosikova?
Predseduje, byla vpustena, rozestvavala?

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.