Fialový populismus

od redakce

Říká se, že samochvála smrdí. Zvláště, když se samochválce holedbá něčím, za co by se jiní styděli. Jak jinak rozumět tomu, když premiér země, která slaví třicet let své samostatnosti, vykládá občanům, že vlastně na tom nejsme špatně a že chudoba znamená respekt a bída sebevědomí? Jak rozumět tomu, že premiér, kterému se počátkem roku 2023 zvedl plat o desítky tisíc korun, vykládá při svém novoročním projevu občanům, že se nemají bát požádat si o dávky? Že nenechá nikoho padnout?

Jak rozumět tomu, že místo toho, aby premiér byl vrcholem diplomacie, a diplomaticky vyjednal rozumné politické a ekonomické kroky, naopak horuje pro posílení armády. A pád do ekonomického pekla, kam tlačí celou zem, svaluje na cizí státníky?

Jak pochopit horování na zodpovědnost občanů, aby šetřili plynem a elektřinou, když ten samý člověk umožní, aby většinově státní podnik, který vyrábí a vyváží elektřinu se chlubil rekordními zisky? Zisky, které má díky prodeji elektřiny na burze, kde ji pak opět draze koupí a tento šílený cenový rozdíl vytáhne z kapes právě svých občanů?

Ale čemu se divit. Vždyť to je ta správná západní demokracie, které jsou právě čeští vrcholoví politici za všechno tolik vděčni. Stejně jako většina vedení EU. Pak se člověk nemůže divit, že zatímco západní majitelé bank a nadnárodních společností drancují náš stát, odlévají mnohamiliardové dividendy, tunelují nesmyslnými mezinárodními fakturami, aby vyždímaly každou možnou korunu, tak obyčejný lid vyšroubovává žárovky, vypíná topení a pokouší se přežít. Ti skutečně bohatí peníze vyváží do zahraničí, ti obyčejní střadatelé přichází o vklady 10% – 15% ročně z úspor. Neboli 1% bohatých v krizi zázračně bohatne, dalších 9% o peníze nepřichází a 90% lidí zázračně chudne. To je ta skutečná a všemi moderními státními představiteli opěvovaná »západní demokracie«.

A zatímco jedni křičí, že patříme na západ, ve vidině dalších zisků svých spřátelených firem, jiní pro jistotu zavádí cenzuru dle zákona. Co kdyby někdo chtěl proboha zůstat nezávislý a samostatný ve středu, kam i zeměpisně patříme?

Proto je nutné připravit policii s obušky a slzným plynem. Je potřeba zkrotit ten zodpovědný, respektovaný a sebevědomý, pardon uskromněný, zchudlý a zbídačený lid. Kdo by si dovolil vystrčit růžky, musí být správně označen za »dezoláta a ruského švába, podpůrce Putina, či přímo Putinova agenta«, likvidující jedinečnou a úžasnou západní demokracii. Vždyť jedině zlo z východu za ten všechen marast může.

Ti občané ale nechtějí poslouchat plané sliby, nepochopené signály. Nechtějí stát ve frontách na dávky, bát se o práci a sledovat, jak jim inflace užírá to poslední, co jim na účtech zbylo. Občané chtějí mír, stabilní zemi a klid pro práci a svůj život.

Jenže po třiceti letech se stát propadá do stále větších dluhů a občané s ním. A bohužel z nich většina mlčí. Zatím mlčí. Možná jen díky tomu, že televize nepřenáší pachy. Ale ta samochvála jednou odvane, realita se projeví v celé své zrůdné nahotě a celý populismus v zájmu bůh ví koho splaskne jako pouťový balónek. Možná bude potřeba se skutečně vzbouřit a pořádně fouknout. Až většině lidí dojde, že populistickými tlachy nerozsvítí, nezaplatí, ani se nenajedí. Pak se máme, doufejme, na co těšit…

Helena KOČOVÁ

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.