Černých pasažérů v MHD ubylo

od redakce

V loňském roce v Brně klesl počet lidí, kteří cestovali MHD bez platné jízdenky. Revizoři přistihli ve vozech 34 401 neplatičů, což je téměř o 14 procent méně než v roce 2021. Nejvíce cestujících bez jízdenky je ve věkové skupině od 18 do 25 let.

»Pokračující úbytek přičítáme i tomu, že jsme už vloni sestavili tým preventistů, kteří kontrolovali jízdní doklady a chování cestujících, aniž by je pokutovali. V těchto akcích budeme pokračovat, stejně jako v běžných kontrolách revizory. Jízdné v Brně se nezměnilo od roku 2012, není finančně nedostupné a není důvod za službu, kterou využívám, nezaplatit,« uvedl generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek s tím, že zatímco v roce 2021 jel bez platného jízdního dokladu každý 8293. cestující, loni to byl každý 9593. pasažér.

Stále více cestujících hradí pokutu přímo ve voze. Z celkové částky 24 milionů korun cestující na místě revizorům uhradili 10 milionů korun, z toho téměř sedm milionů Kč platební kartou. Věková struktura neplatičů se v průběhu let příliš nemění. Nejčastěji cestují bez jízdenky lidé ve věkové skupině 18 až 25 let (26 procent) a 30 až 40 let (21 procent).

Dvanáctka preventistů při svých akcích ve vozech MHD kromě chybějících jízdenek řešila nejčastěji případy, kdy se cestující přepravovali v zapáchajícím a špinavém oděvu, konzumovali alkohol nebo potraviny, a mohli tak svým chováním obtěžovat nebo znečistit ostatní cestující, případně vůz. Nechyběly ani případy, kdy se pasažéři dopouštěli hned všech zmíněných prohřešků najednou. Na každé z kontrolních akcí preventisté vyloučili z přepravy nebo nevpustili do vozu přibližně 30 lidí.

»Cíl naší služby je, aby byla rychlá, moderní a hlavně pohodlná a komfortní. Nemůžeme tolerovat jedince, kteří nastolená pravidla nerespektují a obtěžují tak ostatní cestující nebo naše zaměstnance. Na letošní rok proto připravujeme kampaň poukazující na nejčastější prohřešky v MHD,« vysvětlil Havránek.

Dobrá zpráva ze statistik DPMB za loňský rok je úbytek napadení revizorů. V posledních deseti letech se počet úrazů pohybuje mezi dvěma a sedmi případy. V roce 2022 nastala tři zranění pracovníků přepravní kontroly s následnou pracovní neschopností. Ve dvou případech šlo o drobnější zhmožděniny, v jednom případě o vážnější zranění, kdy cestující bez jízdenky způsobil revizorce zlomeninu nosu.

(vž)

ILUSTRAČNÍ FOTO – Hana TOMAŠTÍKOVÁ

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.