Cílem KSČM jsou kvalitní, cenově dostupné a české potraviny

od redakce

V současném českém právním rámci není možné zakázat vývoz jakékoli komodity z ČR. V principu by šlo o porušení evropského práva. V reakci na diskusi ohledně vývozu pšenice to řekl členům sněmovního evropského výboru náměstek pro řízení Sekce pro evropské záležitosti při úřadu vlády Štěpán Černý.

Svaz pekařů a cukrářů v úterní tiskové zprávě uvedl, že ČR by měla omezit vývoz pšenice, jejíž cena je kvůli bojům na Ukrajině meziročně zhruba dvojnásobná.

»Chápu, že krizová situace může dovést vládu k různým krokům. Pro tento krok ale není zákonný rámec zejména proto, že obchod s pšenicí neprovádí stát jako celek, ale provádějí ho v nějaké formě soukromé subjekty, které se na tom trhu aktivně podílejí jako výrobci a prodejci,« uvedl Černý. Pokud by kabinet k podobnému kroku přistoupil, bude podle něj muset upravit legislativu.

Podle svazu by běžný chléb letos mohl stát i 60 korun. Prudké zdražení pšenice prohlubuje problémy pekařů, kteří se potýkají s rostoucími cenami energií a pohonných hmot. Mnozí kvůli tomu čelí existenčním problémům.

Podle předsedy evropského výboru Ondřeje Benešíka (KDU-ČSL) se prověřují možnosti stanovení maximální výše cen. »Druhá věc je, že stát má nějaké strategické zásoby pšenice, které mohou trh ovlivňovat. Ale je to otázka právní i technická, co se s tím dá dělat,« dodal.

Řešením je nulová sazba DPH

Místopředseda ÚV KSČM pro evropské záležitosti Milan Krajča pro náš list zdůraznil, že KSČM se co nejrozhodněji staví proti současnému drastickému zdražování. »Vedle ohromného růstu cen bydlení, energií a pohonných hmot dopadá na lidi především zdražování potravin, a to včetně těch nejzákladnějších. Cílem KSČM jsou přitom kvalitní, cenově dostupné a české potraviny,« řekl. Kromě omezení vývozu nedostatkových komodit je podle něj možné se bránit zdražování například také zavedením nulové sazby DPH na potraviny či prosazením kontroly vedoucí k zastavení růstu konečných cen pro spotřebitele a k zamezení možností pro spekulanty a obchodní řetězce cenu potravin uměle navyšovat. »Ze strategického hlediska je ale podle názoru KSČM klíčová snaha o opětovné dosažení potravinové soběstačnosti naší země. Té však mimo jiné brání právě zemědělská politika Evropské unie. I proto je důležité v souvislosti s hrozící extrémní drahotou potravin zdůraznit, že KSČM byla jedinou relevantní silou, která vyzývala občany, aby v někdejším referendu o vstupu České republiky do Evropské unie hlasovali proti,« uvedl Krajča. »A i dnes jako komunisté prosazujeme nové referendum, ve kterém by se lidé mohli rozhodnout, zda na základě svých zkušeností, třeba s kvalitou a cenou potravin a všeobecně s potravinovou bezpečností, chtějí, aby naše země v Evropské unii i nadále zůstala, nebo ji opustila,« dodal místopředseda ÚV KSČM.

Maďarsko vývoz pšenice omezilo

Ministerstvo zemědělství nepovažuje regulaci vnitřního trhu za dobré řešení. Mohla by fungovat jako opatření všech členských států proti sobě navzájem, sdělil ČTK mluvčí resortu Vojtěch Bílý.

Ministerstvo letos podle Bílého poskytne do potravinářského odvětví 750 milionů korun v dotačním programu Podpora zpracování zemědělských produktů a zvyšování konkurenceschopnosti potravinářského průmyslu.

Pšenice se nyní podle Svazu pekařů a cukrářů prodává za rekordních 10 500 až 11 500 korun za tunu, loni v březnu tuna stála 5500 korun. Mnoho asijských a afrických států je závislých na dovozu obilovin z Ruska a Ukrajiny, kvůli zákazu vývozu z těchto zemí tak začaly skupovat obiloviny z jiných států, včetně ČR. Maďarsko už v minulých týdnech vývoz pšenice omezilo.

(jad)

Přečtěte si další články

1 komentář

psy_cho 29/03/2022 - 19:49

Jestli to soudruzi oředstavují s kvalitou a dostupností jako před rokem 1989, tak nás Pán Bůh ochraňuj, nebude maso, ovoce, ze zeleniny jen shnilé brambory a cibule, a když se mi bude chtít na záchod, tak nebude toaleťák. Ti komunisti jsou ale zábavná partička, ale jen do Tele Tele nebo je ukazovat v kleci v cirkuse.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.