Prověří proveditelnost horkovodu z Dukovan do Brna

od redakce

Představitelé společností Teplárny Brno a ČEZ podepsali memorandum o spolupráci na přípravě projektu horkovodu, který by měl přivést do metropole jižní Moravy teplo z Dukovan. Tato iniciativa vychází ze snahy zajistit bezpečnost a soběstačnost v dodávkách energií v souladu s evropskou iniciativou Green Deal. Ta počítá do budoucna s masívním nárůstem výroby a spotřeby bezemisních zdrojů energie.

S horkovodem z JE Dukovany do 35 kilometrů vzdušnou trasou vzdáleného Brna počítali komunisté od počátku stavby této elektrárny, také s vybudováním rybochovných rybníků s vyhřívanou vodou a k vytápění pěstebních skleníků okolo elektrárny. Avšak protože komunisté dokázali držet ceny všeho i ceny energií na nízké úrovni, analýzy ukázaly, že stavba horkovodu by byla peněžně neefektivní. Ten se pak začal stavět těsně před převratem 1989 (hotovo bylo vyústění horkovodu až po vnější plot elektrárny a betonové patky k uložení rour se stavěly v Brně-Bohunicích).

Ovšem »revolucionáři« OF a pak ODS zavrhli stavbu horkovodu jako projev »odporné komunistické megalomanie«. Až nyní, když manažeři kapitalismu nedokážou zkrotit ceny všeho, včetně energií, docházejí k závěru, že je nutné a bude rentabilní přivádět horkou vodu z Dukovan k vyhřívání všech dálkově vytápěných domácností a dalších odběratelů v Brně. Nejprve ze starých dosluhujících čtyř elektrárenských bloků, přičemž horkovod se pak přepojí na dostavěnou novou část Jaderné elektrárny Dukovany. Dnes je situace jiná nejen kvůli dramaticky vyšším cenám plynu, ale i kvůli tomu, že plyn je považován za přechodný zdroj na cestě k čisté energetice a za jeho spalování se budou platit emisní povolenky.

Obvyklé memorandum

V memorandu signatáři deklarují svoji společenskou zodpovědnost při naplňování cílů ČR v rámci Zelené dohody pro Evropu, aktivně se k nim hlásí a berou na vědomí, že jejich plnění je spojeno s rozsáhlými technologickými změnami i v teplárenství. Vyžadují nemalé investiční prostředky. Obě strany se zavázaly k maximální součinnosti při zpracování podrobných analýz proveditelnosti a příprav projektu, který by domácnostem v Brně a v obcích u horkovodu dovedl stabilní dodávky tepla z JE Dukovany. Půjde o bezemisní výrobu tepla, na druhé straně se město zbaví závislosti na plynu z Ruska, uvedl v Brně premiér Petr Fiala. Do konce léta chtějí signatáři posoudit ekonomické, právní a technické náležitosti a do konce roku připravit investiční záměr, řekl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Odhadem by horkovod mohl být v provozu za deset let. Horkovod firma ČEZ buduje také z Temelína do Českých Budějovic.

Závislost Brna z 80 procent

Brno je v současnosti závislé na dodávce plynu z 80 procent, přičemž Česko je závislé na ruském plynu z 97 procent. V nejbližších letech Brno dokončí instalaci třetího kotle v areálu spalovny odpadů SAKO Brno a také instalaci kotle na dřevní štěpku v Teplárnách Brno, což sníží závislost města na 50 procent. Polovina roční spotřeby jsou dva miliony GJ tepla ročně. A právě tento objem má zajistit dukovanská elektrárna. Technologicky to bude zařízené tak, že ve chvíli, kdy se bude vyrábět teplo pro Brno, se bude vyrábět méně elektřiny, než je standardní produkce. Z elektrárny povede horkovodní potrubí dlouhé 42 kilometrů do městské části Bosonohy, odkud povedou dvě větve, které zajistí »obchvat« Brna. Teplo má být dostupné všem Brňanům, nejen dosavadním zákazníkům, kterých je zhruba 250 000 odběratelů. V Brně žije téměř 400 000 obyvatel. Teprve později bude zřejmé, zda bude vhodné napojit na horkovod i obce, které leží na trase.

Výhoda projektu spočívá v tom, že s ním počítají územně plánovací dokumentace Kraje Vysočina, Jihomoravského kraje i Brna. Podle generálního ředitele ČEZ Beneše by měla stavba stát vyšší jednotky miliard korun, přesněji bude částka známá na konci září. »Je to infrastrukturní projekt, který se vyplatí Brnu i České republice. Je potřeba myslet strategicky na spoustu let dopředu, abychom neopakovali chyby předchozích vlád, kvůli nimž je energetická bezpečnost Česka prakticky nejhorší v Evropě,« řekl Fiala.

Kolik budou lidé platit za teplo v nadcházející topné sezoně v Brně, není ještě zřejmé. Nicméně generální ředitel Tepláren Brno uvedl, že aktuálně firma nakupuje plyn čtyřikrát dráž než před rokem.

(vž)

Přečtěte si další články

11 komentáře

fronda 22/06/2022 - 23:37

Vedle dálnic, vysokorychlostních železnic, pražského okruhu, jaderných elektráren, horkovodu z Temelína další z dlouhé řady zanedbání buržoazního režimu za 33 let od privatizačního puče.

Tak to dopadá, když se místo řádné péče akorát krade, podvádí a prožírá podstata na úkor příštích generací.

kremlin 22/06/2022 - 00:48

Ohoho, tak tohle je sranda. Bělorusko odmítá platit Rusku za plyn v rublech, protože Moskva udržuje kurz k dolaru ($128 za 1000m3) uměle nízko.

kremlin 22/06/2022 - 00:28

Ohoho, tak tohle je sranda. Bělorusko odmítá platit Rusku za plyn v rublech, protože Moskva udržuje kurz k dolaru ($128 za 1000m3) uměle nízko.

jmm 21/06/2022 - 21:11

“GJ” jsou důležité a ne jen v zimě…

osobitný spravodajca 21/06/2022 - 20:52

že má ANO tu drzost cokoliv v STAN kritizovat. Máte roky trestně stíhaného Vůdce, který tu krade a podvádí léta, je hlavou chobotnice Agrofert, kterou živila a chránila celá státní správa, takže můžete leda DRŽET TY VAŠE PROLHANÝ DRŽKY… 🐷🗡️

pametnik 21/06/2022 - 20:55

Komouši to stejné!!

mírový štváč 4 21/06/2022 - 18:17

JSEM KYMSI RIZEN A SAMOZREJME PLACEN.

JSEM RAD, ZE JE BABIS NEJLEPSI A ZAJISTIL LIDEM DUCHODY.
NEJSEM RAD, ZE NAS HAVEL PRODAL AMERICE.
CHVALIM PUTINA, AZ NAS OBSADI, BUDOU ENERGIE ZDARMA.
CHYSTA SE CENZURA, CR A CT BUDOU ZAKAZANE.

Dozimetr 21/06/2022 - 12:17

Fialovej hnus – vykulenec – posudek na zákázku – nesvéprávnost pouze na papíře – sebevraždění obviněných – chapadla korupce a kmotrovství začínají v Praze – všem je to jedno – ulice jsou prázdné :)

REAKTOR 21/06/2022 - 18:29

Do Prahy a Brna se vse proste stahuje za
penezi. Jedini pirati jsou cisti.
Ted to za tyden smetlo dost politiku a bude to pokracovat. Ale kazdy neodstoupi.

Redl je sikovny, ma nesvepravnost od 2008 a je proverovany.
Bures ma lepsi pravniky, tak se vyhyba stihani jinak a predem.

Taky muzou u jednoho lidoveho hnuti zamestnanci rict pockame do pravoplatneho rozsudku, je to vykonstruovane, nic nevim…
A majitel s pobocnikem nikdy neodstupim, je to kampan, Olaf ne, Viktor jo.

cislo25085 21/06/2022 - 18:34

„Můžete mě i zabít, ale nebudu rezignovat. Neodejdu z politiky.“

Sarmat 21/06/2022 - 22:54

Proč by chodil, čapák stojí, X let nikomu nevadil, takže účelovka jak vyšitá na bývalého člena KSČ možná i spolupracovníka StB °!°

Ale posudky na zakázku jištěné soudem to je jiné kafe. Komunistický režim porušoval jak práva běžná, tak základní práva a vlastní předpisy. Mnoho členů bývalé KSČ jsou dnes soudci či státní zástupci – to je síla – jmenuje je prezident – Klaus v KSČ, Havel zvolen KSČ, Zeman v KSČ podle toho to dnes v této zemi vypadá. °!° Hnus °!°

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.