Duševní zdraví dětí v ohrožení

od redakce

Zatímco nám v poslední době připadá, že se svět zbláznil a nejvíce naše (ne)povedená pětikoaliční vláda, odborníci důrazně varují, že potřebná psychiatrická péče je stále pro mnohé nedostupná. Sice nyní až do 10. října potrvá 33. ročník Týdnů duševního zdraví, osvětová kampaň zaměřená na duševní zdraví a lidi s duševním onemocněním, ale tato témata jsou v naší společnosti stále na okraji veřejného zájmu, často tabuizována nebo zatížena mnoha mylnými představami a předsudky.

Se začínajícím školním rokem vyvstává ještě hrozivěji problém chybějící psychiatrické péče o děti. Rodiny s malými dětmi, rodiny z vyloučených lokalit, s dětmi se zdravotním postižením, se speciálními potřebami, ukrajinští uprchlíci s nedostatečnou znalostí češtiny, to jsou z hlediska duševního zdraví dětí velmi zranitelné skupiny. Spolu se současnou zhoršující se sociální a ekonomickou situací se přitom do často neřešitelných problémů dostávají další a další rodiny.

V každé školní třídě jsou zhruba tři až čtyři děti, které jsou ve vážném riziku rozvoje duševního onemocnění. Data VZP ukazují, že potřeba dětské psychiatrické péče během posledních deseti let vzrostla o 50 procent! Nárůst počtu pacientů se týká všech diagnóz, od autismu, přes poruchy příjmu potravy, obsedantně kompulzivní poruchu, až třeba po poruchy sexuální identity. Ovšem sehnat dětského psychiatra je dnes extrémně obtížné. Řešení katastrofálního nedostatku dětských a dorostových psychiatrů přitom nepřijde z roku na rok, protože se tím žádná z předchozích vlád v podstatě – kromě plamenných slov – systematicky nezabývala. Navíc chybí i potřební školitelé, takže mnohdy nemá kdo nové psychiatry učit.

Vážnou situaci částečně řeší aspoň VZP, která navýšila úhrady pro akutní psychiatrickou péči s tím, že se tato podpora týká také ambulancí. Současně se její projekt psychosociální péče pro děti i dospělé dostal do trvalé nabídky preventivních programů s tím, že dochází k rozšiřování nabídky terapeutů, kteří mohou pracovat s dětmi. VZP tak získala průkazná data, že v oblasti úzkostí a depresí tato psychosociální podpora skutečně pomáhá.

Je naprosto zásadní nabídnout odpovídající včasnou intervenci dětem ještě dříve, než se u nich objeví závažné psychické problémy. Zároveň je nezbytné si uvědomit, že investice do včasné podpory dětí a jejich duševního zdraví není čistě zdravotní téma. Duševní onemocnění rodičů bez odpovídající léčby nebo třeba chudoba rodiny jsou spojeny s rizikem rozvoje duševního onemocnění u dětí nebo předčasným ukončením školní docházky. Pokud se objevuje více rizikových faktorů současně, tak je spojeno i s nižší délkou dožití, rozvojem kardiovaskulárních onemocnění nebo diabetu.

Je proto nutné systémově zlepšovat podmínky, ve kterých děti vyrůstají, a současně napříč zdravotnickým, sociálním i vzdělávacím systémem zajistit, aby se dětem včas dostalo potřebné podpory. To ovšem Fialova vláda všemi svými dosavadními činy nedělá, a hlavně ani nechce.

Soňa MARKOVÁ

Přečtěte si další články

11 komentáře

prostě ruSSáci 18/09/2022 - 23:03

Hitler měl tehdy navíc mocného spojence v Sovětském svazu, který přispěl ke zničení Polska vlastní invazí z východu. Při německé invazi do Francie a Nizozemí v roce 1940 a během bitvy o Británii později téhož roku poháněla německá vozidla sovětská ropa a německé vojáky živilo sovětské obilí, které téměř všechno pocházelo z Ukrajiny.

stepní Hitler 18/09/2022 - 23:08

Putinova rétorika se až plagiátorsky podobá té Hitlerově: oba tvrdili, že sousední demokracie je jaksi tyranská, oba odůvodňovali invazi smyšleným porušováním práv menšiny, oba tvrdili, že sousední národ ve skutečnosti neexistuje a že jeho stát je nelegitimní.

Úpadek duševního zdraví 17/09/2022 - 22:01

Mileniálové, kteří vyrostli obklopeni moderními technologiemi a mají podle analýz mnohem vyšší ambice než předchozí generace, čelí častěji stresu z finančních dluhů, velké konzumace sociálních médií, neustálého napojení na pracovní prostředí i větší pracovní zátěže.
Podle zprávy společnosti Blue Cross Blue Shield patří mezi deset největších zdravotních problémů mileniálů deprese. Její výskyt navíc u této generace neustále roste, od roku 2013 se zvýšil o 47 %. Nejvýraznějším projevem je přetrvávající špatná nálada, hluboký smutek nebo pocity zoufalství. Stále větší počet mladých dospělých umírá „smrtí ze zoufalství“, tedy v souvislosti s drogami, alkoholem nebo sebevraždou. Fyzické a duševní zdraví mileniálů se také zhoršuje s věkem rychleji než u .

fronda 17/09/2022 - 12:27

Tehdy se setkaly pohledy
Karla který zaučoval ve věcech pilníku
a brigádníka který zaučoval ve věcech méně hmotných
Karlovi klouzl po hrdle ohryzek
hořkostí
brigádník hlavu sklonil
úctou
a oba oněměli
v předtuše doby
kdy rekordmanům
kdy rytířům bez bázně a hany
nastane zlatý věk

A Karel odešel na vojnu
a brigádník na fakultu
a Karel se z vojny vrátil
a brigádník dostudoval:

Je čas
je čas
zvony zvoňte světem tu zvěst
ať dostihne všechny Karly
jimž kdysi smutněly oči
a hořkost ohryzkem hrála

Zvony zvoňte tu zvěst:
je čas
je čas

tatka 17/09/2022 - 12:46

Fronda, Karle dej už našemu Vendovi pokoj!

Jurij Ovečkin 16/09/2022 - 22:11

Osvětlení Pražského hradu se bude možná vypínat už ve 22:00 namísto půlnoci.

Zaměstnanci KPR taky dostali zákaz používat přímotopy. Jejich kanceláře se budou vytápět jen na 20 stupňů.

jmarek3 16/09/2022 - 22:13

Ještě, že tam není prezident.

prostě ruSSáci 16/09/2022 - 20:49

Dostal 24 + 4 roky vězení za vraždu. Pak přiletěl Prigožin (sám Prigožin) a nabíral lidi na Ukrajinu. Podepsal a stal se žoldákem u Wagnera. Nastoupil do bojů a hned se vzdal. A to byl plán, chce k legii Svobodné Rusko..do hlavy mu nevidím.

svaty_vaclav 16/09/2022 - 19:16

Sledujte @neCT24

Tak do diskuse Naší Pravdy už začal psát infantilní antikomunistický sexuální úchylák a sexuální deviant svoje sexuální fantazie, typický antikomunista. Naše Pravda má opravdu široký záběr a umožňuje každému antikomunistickému úchylákovi ukájet zde svoje skryté sexuální touhy; dotyčný úchylák se jistě ve svých sexuálních fantaziích představuje s Václavem Havlem, jinak to nevidím.

Sledujte @neCT24

fronda 16/09/2022 - 20:49

Vašku, neset se do toho !

Basnik 16/09/2022 - 16:09

Boj o Dněpr

Jde vrtač
těžce jako slon
vztekem
se celý třese on.
Chobotem řinčí
ve střehu.
Již bije do skal
na břehu.

Jde parní bagr,
nemá klid.
Pořád jen musí
v zemi rýt.
Rýt hlavou
mezi kamením
a za ním
pára,
prach
a dým.

Atd atd atd

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.