Knihovna je součástí života obce

od redakce

Ocenění Komunitní knihovna Jihomoravského kraje 2022 odevzdali vítězům na brněnském hejtmanství náměstek hejtmana pro kulturu František Lukl (dříve ministr pro místní rozvoj ČR a současný předseda Svazu měst a obcí) s ředitelem Moravské zemské knihovny Tomášem Kubíčkem. Nominováno bylo 20 knihoven.

Ceny si jako vyjádření uznání za vnikající práci při rozvoji komunitního života obce, jehož je knihovna součástí, a za nadstandardní rozvoj veřejných knihovnických a informačních služeb převzali zástupci čtyř jihomoravských knihoven: Obecní knihovna Obora, Obecní knihovna Otnice, Obecní knihovna Bílovice nad Svitavou a Městská knihovna Mikulov. Prestižní cenu TOP Komunitní knihovna Jihomoravského kraje 2022 získala Obecní knihovna Kozojídky.

Obec Kozojídky leží tři kilometry jihovýchodně od Veselí nad Moravou na Hodonínsku a má 534 obyvatel. Může se chlubit knihovnou s profesionálním a současně hluboce lidským přístupem. Funguje zde úzká spolupráce s obcí, spolky i charitou. Tak se tu malí i velcí těší z šíře knihovnických služeb, z poradenství, z příměstských táborů, »skřítků knižníků« i z pestré palety dalších aktivit.

Představitelé obecní knihovny a obce Obora na Blanensku

Veřejné knihovny v ČR prošly od doby vydání prvního knihovního zákona v roce 1919 výraznou proměnou. Z pouhých půjčoven se staly vyhledávanými a oblíbenými kulturními, vzdělávacími, informačními centry. Podpořit tento trend podpory knihoven napomáhající rozvoji komunitního a občanského života a podporující zájem obyvatel o svoje město či obec je i hlavní cíl projektu Moravské zemské knihovny v Brně.

Knihovna není jen půjčovna

»Knihovna není v žádném případě jen půjčovna. Je to svět, který nabízí prostor pro spoluvytváření akcí pro malé i velké, utužuje soudržnost obyvatel. A není nadto, když tam pracují knihovnice, které si rozumějí s knížkami i s lidmi,« řekl náměstek hejtmana František Lukl.

Tomáš Kubíček, ředitel Moravské zemské knihovny, připomněl: »Máme za sebou dobu, která kvůli pandemii přinesla řadu společenských omezení. Žijeme v čase sílící nejistoty, který má kořeny v dnešní ekonomické nestabilitě. O to více se ukazuje, že knihovny mají schopnost svojí prací a důrazem na hodnoty, které představují, vyvažovat náš každodenní stres. Když v nich pracují knihovníci a knihovnice, kteří svoji prací dělají srdcem, pomáhají nám si uvědomovat, že nejsme sami. A to je velká pomoc. Proto jsem rád, že právě tuto podobu jejich práce můžeme ocenit.«

(vž)

FOTO – Václav ŽALUD

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.