Fiala sází na drahý plyn z USA

od redakce

Vláda v tuto chvíli nemá informace ani signály, že by Česku hrozilo zastavení dodávek plynu z Ruska, jako se to stalo Polsku a Bulharsku, řekl premiér Petr Fiala (ODS).

»V tuto chvíli nemáme informace, že by něco takového hrozilo. Dokonce ani nejsou žádné signály, ale musíme s tím počítat, když vidíme, co Rusko udělalo v těchto dnech. Kroky k tomu, abychom zajistili dostatek plynu pro naše domácnosti a firmy, děláme,« řekl Fiala. Kritizoval předchozí kabinet Andreje Babiše (ANO), který podle něho neřešil otázku energetické bezpečnosti ČR.

Po určitou dobu by podle Fialy Česko zvládalo situaci, pokud by Rusko zastavilo dodávky plynu. Poté by ale byla nutná pomoc Evropské unie. »Jsme schopni kombinací zásob a jiných dodavatelů si s tím určitě po nějakou dobu poradit. Dlouhodobě ale musíme hledat jiná řešení,« uvedl. Zmínil alternativní zdroje a dodavatele plynu, zkapalněný plyn či terminály. Česká republika patří k zemím, které jsou na ruském plynu nejvíce závislé.

Česko podle vicepremiéra Mariana Jurečky (KDU-ČSL) nemá přímo kontrakt, na základě kterého by obchodovalo s Ruskem. »Většina plynu je k nám dodávaná přes soukromé obchodní společnosti, které stát nevlastní,« řekl ve Sněmovně.

Ruská plynárenská společnost Gazprom ráno zcela zastavila dodávky plynu do Polska a Bulharska, protože místní plynárenské podniky PGNiG a Bulgargaz odmítly za plyn platit v rublech. »Je to nepřijatelné jednání, porušování smluv, trestání zemí a něco, co jenom ukazuje, že Rusko je naprosto nespolehlivý dodavatel energií. Proto je zcela správná cesta, kterou půjde Česká republika a také Evropská unie, a to je zbavení se závislosti na ruských fosilních surovinách,« poznamenal Fiala.

Jurečka uvedl, že Polsko a Bulharsko počítaly s tím, že stávající kontrakty letos skončí, a neměly ambici je prodlužovat. »Dělaly maximální kroky k tomu, aby si plyn zajistily od jiných dodavatelů,« řekl. Takový princip má podle něj platit i pro ČR a další státy. »Máme udělat maximum pro to, abychom zajistili plyn ze zahraničí od jiných dodavatelů a abychom měli na začátku zimy naplněné zásobníky,« dodal.

Na posledním summitu lídrů zemí EU se státy shodly na tom, že do roku 2027 se Evropa zbaví závislosti na ruských fosilních zdrojích. »Cest je několik – jiní dodavatelé plynu do EU, posilování terminálů a zařízení, které umožní dodávání zkapalněného plynu, což je velmi reálná cesta. Spojené státy slíbily navýšení dodávek zkapalněného plynu do Evropy už na tento a příští rok. Jsou i další dodavatelé,« doplnil premiér.

(ng)

Přečtěte si další články

21 komentáře

fronda 30/04/2022 - 21:44

To je taky jeden z důvodů, proč americký režim celou tuto situaci vyvolal.

jirka52 30/04/2022 - 20:48

“Ruská plynárenská společnost Gazprom ráno zcela zastavila dodávky plynu do Polska a Bulharska, protože místní plynárenské podniky PGNiG a Bulgargaz odmítly za plyn platit v rublech. »Je to nepřijatelné jednání, porušování smluv, trestání zemí a něco, co jenom ukazuje, že Rusko je naprosto nespolehlivý dodavatel energií. Proto je zcela správná cesta, kterou půjde Česká republika a také Evropská unie, a to je zbavení se závislosti na ruských fosilních surovinách,« poznamenal Fiala.”

A zabavení ruského majetku, firem a zahraničních kont je v pořádku? Není to také porušení mezinárodních bankovních smluv? To neudělali “spojenci” ani proti Švýcarsku, když ukrývalo Němci nakradené zlato a financovalo Hitlera. Rusko s těmito státy není v žádném válečném stavu! Tak se dá říci, že se jedná o mezinárodní krádež a bude to mít ještě náležitou dohru, protože si to určitě Rusko nenechá líbit !

maly had 30/04/2022 - 11:23

Legrace je, že USA dováží plyn z Ruska /přes Aljašku/. Může se tedy snadno stát, že tenhle plyn US koumáci zkapalní a pošlou ho za drahý peníz panu Fialovi.

Jaroslav Prchal 01/05/2022 - 00:38

maly had – Přes Aljašku? Na saních s psím spřežením?

Jaroslav Prchal 29/04/2022 - 17:48

Lepší drahý plyn z USA, než žádný z Ruska. Za současné válečné situace a vzhledem k tomu, že má na plyn pro Evropu téměř monopol, může Putin vyhnat cenu do astronomických výšek. A to i navzdory uzavřeným smlouvám, které pro něj – jak ukazuje problematika plateb (eura/rubly) neznamenají vůbec nic. Navíc odborníci připouštějí, že při uzavření dlouhodobých smluv nemusí být americký zkapalněný plyn vůbec dražší. Doprava po moři sice něco stojí, ale plynovody z Ruska se taky nepostavily zadarmo. A jejich pořizovací cena se v ceně plynu samozřejmě stále promítá.

fronda 29/04/2022 - 23:03

Problém je, že Hnědala ruský plyn odmítá. Vysoké ceny jsou důsledkem.

Josef. Kořínek 30/04/2022 - 09:42

Voni jsou hlava, pane vachmajstr. Voni tomu snad rozuměj eště víc než ten Fiala.

Jaroslav Prchal 30/04/2022 - 13:43

Tak jako ty ne, Skřivánku. Pěkný faktický příspěvek plný argumentů. Ještě zamečet a vyskočit, abys dostal pětikorunu, abychom zůstali u toho Švejka.

svaty_vaclav 29/04/2022 - 14:55

Sledujte @neCT24 na Telegramu

https://t.me/neCT24/3602

svaty_vaclav 29/04/2022 - 14:52

29.4.2022 🇨🇿Česko nebude platit za ruský plyn v rublech, oznámil premiér Petr Fiala, který je na návštěvě Polska.

Sledujte @neCT24

miro 29/04/2022 - 12:37

Koukám že jste již klesli při cenzurování příspěvků na úroveň zkorumpovaných masmédii a přitom nepoužívám vůlgarna slova.Je zarážející že místo pro odborníky publikujete nesmysly kde jakých chytrolínů.Proč lidem nevysvětlíte že nesmyslné žebračenky od vlády se musí nahradit racionální koncepci v energetice /zrušit obchodování přes burzu,zrušit emisní povolenky,uzavřít dlouhodobé smlouvy na dodávky přímo s dodavateli,znovu koupit zásobníky plynu a jejich prodejce odsoudit vč.náhrady, je toho daleko více ale to by jste museli myslet a mít gule ?!

Martin Volný 29/04/2022 - 11:00

Německo, Rakousko a Maďarsko podle německé televize ARD souhlasily s platbou za ruský plyn v eurech, která budou následně převedena na rubly, zatímco Polsko a Bulharsko nehodlají tento systém akceptovat a byly od dodávek plynu odstřiženy. –No a Německo dodává plyn zpětně na UK. A co se stane, když nebudeme chtít platit v rublech? Budeme kupovat dražší plyn za dolary nebo eura. .

fronda 29/04/2022 - 00:20

A v čem je problém? Tak ať platí v rublech. O nějaké dolary nikdo nestojí.

NINO 29/04/2022 - 10:09

Každý antikomunista věří profesoru Klauzovi: TRH TO ZAŘÍDÍ

psy_cho 29/04/2022 - 15:44

O dolary stojí celý svět a hlavně ruští komunističtí švábové, ruble nejsou dobré ani do kamen. Bez dolarů se neobešli ani čeští komunisti, ty joudo. Proto okrádali lidi, kteří dotávali plat ve valutách, a dávali jim papírky bony. Komunisti by chcípli bez valut.

fronda 30/04/2022 - 20:55

Za socialismu jsme potřebovali devizy, abychom nakoupili z nejvyspělejších zemí světa technologie. V dnešní době se preferuje konzum a na investice se kašle.

psy_cho 01/05/2022 - 21:40

My jsme potřebovali něco ze západu? A proč jsme kupovali od nenáviděných kapitalistů technologie? A oni měli dokonce lepší technologie? A ještě byli kapitalisti vyspělejší? No to jsou novoty . To jsem do roku 1989 nikdy neslyšel. Já se vždy učil, že se tam lidi mají špatně, že mají hlad a nejlepší je vše ruské. To tvrdí i Putler, že západ bude brečet, že jim nic nedodá a že mu to vlastně nevadí, že si to rusové nahradí ze svých zdrojů. A proč jsme to ze západu nenakupovali v rublech, když o dolar nikdo nestojí.

jmm 28/04/2022 - 16:50

Sázet? Nikdy…
Pravděpodobnost výhry: 1 : 69 919 080
Co kdybychom si v politice si vždy střihli “kámen. nůžky, papír”….

hogo fogo 28/04/2022 - 12:36

Fiala ať si sází na koníčky. Dokud nám to nezavře Němec, tak jsme v poho.

—————————————————————————————————–

Tohle je zajímavější odkaz:

Jak Putler v Kremlu vysvětloval generálnímu tajemníku OSN tu speciál operaci

https://rumble.com/embed/v1011cd/?pub=4

Josef Havlík 28/04/2022 - 19:12

Ano je třeba měřit všem stejně.

hogo fogo 28/04/2022 - 12:34

Fiala ať si sází na koníčky. Dokud nám to nezavře Němec, tak jsme v poho.

—————————————————————————————————–

Tohle je zajímavější:

Jak Putler v Kremlu vysvětloval generálnímu tajemníku OSN tu speciál operaci

ttps://rumble.com/embed/v1011cd/?pub=4

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.