Hubit hraboše smí zemědělci jen cíleně

od redakce

Ke snížení počtu přemnožených hrabošů pomůže ministerstvo životního prostředí zemědělcům 40 miliony korun. Ti je ale mohou hubit jen cíleně. Po třech letech se opět kriticky přemnožili hlavně v Jihomoravském, Olomouckém a Zlínském kraji. S resortem zemědělství se toto ministerstvo domluvilo na způsobu jejich hubení, aby byl efektivní a neohrozil další živočichy. Zemědělci mohou hraboše ničit pouze vkládáním přípravku do děr. Na zvýšené náklady na práci dostanou dotaci.

Adresná aplikace rodenticidů (přípravků na ochranu rostlin, kterými se hubí hraboši) se ověřila na polích v letech 2019 až 2021. Lokálně umožnila ztlumit výskyt hrabošů a zmenšit jejich škody na porostech. Potvrdila, že se přitom neotrávili jiní živočichové.

»Chceme chránit ptáky jako poštolky, káňata, sýčky, kalousy, ťuhýky, volavky, čápy, koroptve, bažanty, ale i zajíce, lišky, srnce. Nebo dokonce i domácí mazlíčky jako kočky a psy. Proto je pro nás klíčová dohoda s resortem zemědělství, že na výjimky od Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského – ÚKZÚZ bude povolováno zvýšené a adresné vkládání prostředku do hloubi myších děr. Dělá se to ručně nebo strojem, jed jde cíleně pod povrch. Poskytneme 40 milionů korun na ošetření asi 80 000 hektarů nejvíce napadené zemědělské půdy. Dotace na jeden hektar je na základě expertních analýz 500 korun,« vysvětlil náměstek ministra životního prostředí Petr Hladík. Jde o zaplacení nákladů zemědělcům, kteří rodenticid aplikují.

Chtějí zabránit kalamitě a chránit ostatní živočichy

»Nedopustíme, aby se opakovala kalamita s hraboši, jaká zemědělce postihla v letech 2019 a 2020. Chceme ochránit ostatní živočichy, proto neumožníme aplikaci přípravku plošným rozhozem na povrch pozemků. Cílenou podporou pro zemědělce jim pokryjeme zvýšené náklady na boj s hrabošem, a zároveň nepoškodíme životní prostředí. Situace se nesmí podcenit, je třeba využít všechny dostupné a povolené metody ochrany k omezení výskytu tohoto škůdce,« vyzval pěstitele ministr zemědělství ČR Zdeněk Nekula.

ÚKZÚZ vydal nařízení o povolení použití zvýšené dávky přípravků na ochranu rostlin do nor. Toto nařízení platí od 21. února do 21. června 2023. Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR, upřesnil: »Žádosti jsme začali přijímat elektronicky od 6. března přes Agendový informační systém (AIS SFŽP ČR). Administrace podpory bude rychlá a jednoduchá, klíčové pro nás bude udělení výjimky od ÚKZÚZ.« Rozmísťovat přípravky do nor mohou pouze osoby odborně proškolené k nakládání s přípravky k ochraně rostlin. Zemědělci musí aplikace přípravku nahlásit ÚKZÚZ nejpozději tři dny před jejím zahájením. ÚKZÚZ bude kontrolovat dodržování podmínek nařízení.

(vž)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.