Otevřený dopis ministru zahraničí Ukrajiny Dmytro Kulebovi: Čeští občané Vám nejsou podřízeni

od redakce

Vážený pane ministře,

dovolte, abych vyjádřil jako občan České republiky a bývalý dlouholetý předseda politické strany a místopředseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky skutečné pobouření nad nehoráznou  oficiální reakcí Vašeho ministerstva k sobotní (3. 9. 2022) demonstraci v Praze na Václavském náměstí.

Mluvčí Vašeho resortu Oleh Nikolenko kromě jiného uvedl: »Odsuzujeme snahu účastníků proruských akcí ospravedlnit válku Ruska proti Ukrajině a urazit čest a důstojnost Ukrajinců, kteří za cenu svého života brání svobodu v Evropě, … Nepochybujeme o solidaritě absolutní většiny Čechů, kteří stovkám tisíc Ukrajinců poskytli dočasné útočiště.« 

Považuji vyjádření mluvčího Vámi řízeného ministerstva za hrubé vměšování do vnitřních záležitostí jiného suverénního státu, tedy České republiky. Nechci a nebudu polemizovat s Vašimi slovy o solidaritě většiny Čechů, která je nyní vyhání ve stále bídnějším sociálním stavu do ulic. Naši občané se přišli vyjádřit k činnosti vlády České republiky, to je jejich nezadatelné právo a nikdo jim do takového vyjádření nemá právo zasahovat. Tím méně ti, kteří je žádají o pomoc a ta je jim poskytnuta.

Reaguji na první větu citovanou z prohlášení Vašeho tiskového mluvčí Oleha Nikolenka a ptám se: Jakým právem si mluvčí Vámi řízeného ministerstva dovolí tyto demonstrující lidi označit za účastníky proruských akcí, nařknout je z ospravedlňování války a doslova sprostě je osočovat z urážení cti a důstojnosti Ukrajinců? Uvědomuje si vůbec Váš mluvčí, jak zasahuje do nezadatelných občanských práv těchto lidí, do jejich cti a důstojnosti? Co vůbec ví o jejich problémech?

Zacházíte až příliš daleko. Nevím, čím to je? Ale připadá mi to, že jste si zvykli všude na pomocné ruce, až jste nabyli dojmu, že se můžete k ostatním chovat jako k vašim podřízeným. Žádný český občan není podřízen Vám coby ministru zahraničí, ani prezidentu Zelenskému, ani Ukrajině jako takové. Zdůrazňuji – ŽÁDNÝ český občan.

Češi jako skuteční mírumilovní Slované rádi pomohou, ale nepodřizují se a také nezapomínají. Nejsme hlupáci a víme, co byla Volyň a proč naši předkové museli po druhé světové válce postavit pro přeživší teroru nový Český Malín. Naši lidé pomáhali ukrajinským uprchlíkům nezištně a velice obětavě. Za tuto pomoc platí a teprve začnou platit nesmírně vysokou cenu. Cenu, o které se Vám ani nesní, naši lidé nikde nedostávají nic zdarma. Lidé u nás mají přirozeně strach, bojí se toho, co nastane nejen ekonomicky, ale i případného válečného konfliktu větších rozměrů. A nedivte se jim, když slyší některá hodně podivná vyjádření.

Vážený pane ministře,

žádám Vás, abyste zajistil, zejména na Vámi řízením ministerstvu, se striktně do budoucna podobných oficiálních reakcí vyvarovat. Jste dostatečně vzdělaný a zkušený politik, abyste respektoval fakt, že Česká republika není vůči Ukrajině v žádném podřízeném postavení. Na zmiňované demonstraci nezazněl jeden jediný výrok, namířený proti ukrajinským občanům. Deklarovaný postoj ukrajinského ministerstva zahraničí proto nelze hodnotit jinak než jako mezinárodně právně nepřijatelné zasahování do vnitřních záležitostí naší České republiky.

Bylo by nanejvýš vhodné, abyste se za výroky Vašeho mluvčího omluvil!

JUDr. Vojtěch FILIP, občan České republiky 

Přečtěte si další články

27 komentáře

Vladimír Kusyn 19/09/2022 - 09:27

Vojtěch Filip , to napsal slušně a bez nějakého napadání . Je nutno každému říct pravdu, pokud to situace samozřejmě vyžaduje . Dá se lhát a Net , těch lží obsahuje a snese nepřeberné množství . Když se budeme všichni obelhávat, to pak bude problém pravdu opravdovou z toho vytříbit ! Příklad: ,, Když jsem v 33. létech dostal dvě strašné rakoviny, tak jsem prodělal dvě operace v Olomouci a pak chemoterapie a ozařování ! Rodině jsem lhal, že za pár týdnů půjdu do práce . Šel jsem , ale až za dvě léta a to si pro mne přijel Generální ředitel , s výzvou :,,Neflákej se a nastup do práce , tady máš mobil a auto!” To mne vyléčilo ! Hezký den ! Vladimír Kusyn

fronda 15/09/2022 - 21:50

Bez odchodu kyjevské pučistické diktatury a návratu Ukrajiny k demokracii nemá ukrajinská krize řešení.

svaty_vaclav 14/09/2022 - 17:07

Sledujte @neCT24

Slušní lidé volí komunisty. Zločinného zlodějského havlovského kapitalismu, který vyraboval a rozbil Československo mají lidé už plné zuby. Fialu s jeho Rychetského pětislepencem pošlou lidé do hajzlu. Můžeme se těšit na demonstrace a stávky. Fialovi nepomůže ani chystaný předvolební podraz se zastropováním cen energií, protože lidi budou platit víc, než Fiala dnes lže.

………. Sláma Ukravína ! ……….

Sledujte @neCT24

Yurri Simon 15/09/2022 - 16:15

CNN: Car je nahý. Ruská armáda není druhá nejsilnější, vojáci opouštějí stíhačky i tanky.

Současný ústup ruských vojsk, který vyvolala ukrajinská protiofenzíva na jihu a severovýchodě země, obnažuje podle americké CNN skutečný stav ruské armády. Vojsko Moskvy dlouhé roky halil opar určité mytické velikosti a důstojnosti, ten je ale podle americké stanice pryč. Ruští vojáci teď při útěku ze svých pozic přenechávají Ukrajincům stovky letadel, tanků a armádních vozidel.

„Car je nahý.“ Těmito slovy hodnotí americká CNN stav, kdy se svět seznamuje s reálnými atributy ruské armády. „Opona, která chránila důstojnost ruské armády, se roztahuje a to, co za ní zbývá, rozhodně není druhá nejsilnější armáda světa,“ napsal v analýze novinář Nick Paton Walsh.

Těmito slovy CNN reaguje na současný vývoj války na Ukrajině. Kyjev od září podniká protiofenzívu, a to jak na jihu, tak na severovýchodě země. Právě druhý zmíněný protiútok překvapil celý svět svou razancí a vojenskými úspěchy. Ukrajincům se už totiž podařilo získat poměrně solidní část zabraného území, a to i v těsné blízkosti u ruských hranic.
„Že Moskva nezvládla udržet pozice tak blízko u hranic s vlastním územím, jasně popisuje skutečný stav zásobovacího řetězce a armády,“ míní CNN.

Tanky i letadla zdarma

Sociální sítě plní informace o tom, že se Rusové kolikrát ani nesnaží ukrajinský postup zbrzdit, ale rovnou utíkají. Pryč z pozic, které dlouhé měsíce drželi. Ruský úprk tak obohacuje ukrajinský armádní arzenál. Rusové totiž nestíhají stahovat ani těžkou techniku. Datařský web Oryx uvedl, že jen od minulé středy do neděle za sebou ruští vojáci nechali 338 stíhaček, tanků a armádních vozidel.
Bezradnost ruské armády má ilustrovat i počínání na mezinárodním poli. Moskva totiž shání zbraně, techniku i vojáky, kde se dá. Poohlíží se mimo jiné po pomoci ze Severní Koreje.

CNN se domnívá, že pevné nejsou ani ruské pozice na Krymu. Prezident Volodymyr Zelenskyj se ostatně netají tím, že by chtěl rád osvobodit Ukrajinu celou, včetně částí okupovaných od roku 2014.

Americké médium si všímá, že překotný vývoj na frontě ruská strana příliš nekomentuje. Údajně k tomu má důvod. „Kreml mlčí, protože nezvládá čelit rozdílu mezi svými rétorickými ambicemi a reálnou situací, kdy nechalo Rusko uvíznout své ošuntělé a hladové vojáky v okolí Charkova,“ uzavřela CNN. Absenci informací v oficiálních ruských médiích potvrdil i spolupracovník CNN Prima NEWS v Moskvě Jiří Just.

Velení ukrajinské armády děkuje z celého srdce jejich největšímu dárci neporušené vojenské techniky včetně munice – ruSSké federaci.
A ty se z toho klidně poser, blbane.
:))))))))))))))

Yurri Simon 14/09/2022 - 15:24

Falmere,táhni už konečně do pr%dele, ty ruSSáckej kolaborante..!!!

fronda 13/09/2022 - 23:46

Jakýpak “ministr zahraničí”? Bandita je to a pučista. Posledního legitimního ukrajinského ministra zahraničí jmenoval demokraticky zvolený prezident Janukovyč.

Yurri Simon 14/09/2022 - 15:29

To myslíš toho ruSSáky dosazeného komouše Janukovyče, kterého lidé hnali tak, že skoro nestačil naskočit do helikoptéry..? :-)))))))
A ještě abych uvedl na pravou míru ty tvoje slinty – ano, Janukovyč byl demokraticky zvolen, protože před volbami slíbil Ukrajincům, že podepíše už připravenou asociační dohodu s EU. Když jí ale po volbách smetl ze stolu, nasral tím Ukrajince tak, že ho demokraticky poslali do pr%dele, pardon – do ruSSka. Tak tady alespoň nelži, jako malej fakan. :))

fronda 14/09/2022 - 23:23

Janukovyč není komunista a nedosadili ho Rusové, ale zvolili si ho ukrajinští voliči ve svobodných volbách. Měl velkou šanci mandát obhájit. Takže asi ti Ukrajinci tak moc naštvaní nebyli.
“Asociační dohoda s EU” představovala spíš diktát poraženému nepříteli. Proto ji v té podobě nepodepsal.
V demokracii se mění vláda volbami, ne násilným pučem s podporou nepřátelské mocnosti. Ale přesně to se v roce 2014 na Ukrajině stalo. Majdančíci jsou vlastizrádci.

svaty_vaclav 13/09/2022 - 20:57

Sledujte @neCT24

Slušní lidé fandí Rusku a Rusům.

………. Sláma Ukravína ! ……….

Sledujte @neCT24

Yurri Simon 14/09/2022 - 15:30

Slušným lidem se z ruSSáků obrací žaludek, ty úchyle. :))

Lubomír Šálek 13/09/2022 - 18:18

Soudruhu, vaše rozhořčení plně chápu. To je tragédie, co si jeden Ukrajinec dovolil. Škoda, že vás podobné rozhořčení nepotkalo, když nám váš byvší soudruh, nyní car vší Rusi, nepokrytě vyhrožoval. Případně když další vaši soudruzi, tentokrát z Číny, se chovali v pražských ulicích jako někde v dobytém Honkkongu. Nebo když ruští udatní rozvědčíci odpálili Vrbětice. Chápu, v podmínkách zostřeného třídního boje rozhořčení přichází jen občas. Asi tak, že okupant bratrský se vítá, jinému okupantovi se spílá. Či jedněm raketám se tleská a těm druhým ne. Aspoň víme, jak jsme s čackým bolševictvem na tom. Obávám se ovšem, že názor byvšího předsedy minorirní mimoparlamentní strany nikoho zajímat nebude. Ale vyjádřil jste se, statečně, hrdě a revolučně. Republiku si rozvracet nedáme a socialismus slavně uhájíme. BUĎ v práci v šest.

svaty_vaclav 13/09/2022 - 20:55

Sledujte @neCT24

………. Sláma Ukravína ! ……….

Sledujte @neCT24

Manka 13/09/2022 - 12:34

Palec nahoru a tleskám panu Filipovi,

jmm 13/09/2022 - 06:16

“… Deklarovaný postoj ukrajinského ministerstva zahraničí proto nelze hodnotit jinak než jako mezinárodně právně nepřijatelné zasahování do vnitřních záležitostí naší České republiky.

Bylo by nanejvýš vhodné, abyste se za výroky Vašeho mluvčího omluvil!…”

Rudý vítr 13/09/2022 - 01:49

Nic krásnějšího jak socializmus tady nebylo proto budu volit slušné, poctivé a pracovité lidí z KSČM ❤️

svaty_vaclav 12/09/2022 - 21:55

Sledujte @neCT24

………. Sláma Ukravína ! ……….

Sledujte @neCT24

svaty_vaclav 12/09/2022 - 19:52

Sledujte @neCT24

………. Sláma Ukravína ! ……….

Sledujte @neCT24

svaty_vaclav 12/09/2022 - 18:46

Sledujte @neCT24

………. Sláma Ukravína ! ……….

Sledujte @neCT24

Bohem 12/09/2022 - 18:17

Fandím panu Skálovi a pana Filipa jsem “moc nemusel”.
Tady si u mně pan Filip značně “šplhnul”!

svaty_vaclav 12/09/2022 - 18:05

Sledujte @neCT24

………. Sláma Ukravína ! ……….

Sledujte @neCT24

Rudý vítr 12/09/2022 - 16:26

Děkuji za krásný a hlavně pravdivý článek soudruhu.

jmm 12/09/2022 - 16:25

“Projekt “EU” – to je plán Waltera Hallsteina “na vytvoření 4. říše.

Kašparová 12/09/2022 - 15:02

Ale oni si skutečně myslí, že jsme jim podřízeni. Banderovci hlásají, že Ukrajinci jsou potomky Protogermánů a Skandinávců, z kteréhož titulu jsou nadřazení Slovanům.

Lubomír Šálek 13/09/2022 - 18:21

A proto drahá Kašparová, přišli slovanští předkové, údajně vedení praotcem Čechem, od Dněpru. No já tedy opravdu netušil, že jsem potomek protogermánů a skandinávců. To je převratná teorie o původu národů, srovnatelná s učením Lysenka a Lepešinské, dvou titánů ruské vědy. To byste měla publikovat, tím otřesete celou historií.

svaty_vaclav 13/09/2022 - 21:33

Sledujte @neCT24

Šálku blábolíš a blábolíš a přitom jen neumíš číst a nerozumíš psanému textu. Kašparová nikde netvrdí to, o čem ty Šálku tady blábolíš. Co ale chtít od tebe Šálku?

………. Sláma Ukravína ! ……….

Sledujte @neCT24

Yurri Simon 14/09/2022 - 15:35

Ty zaostalej, ruSSáckej mužiku – kdybys měl alespoň 10% všeobecného rozhledu a znalostí kolegy Šálka, tak bys tady ze sebe nemusel dělat takovýho tupýho joudu..! :))))

svaty_vaclav 14/09/2022 - 21:14

Sledujte @neCT24

To má ale Šálek advokáta, místní fašistický dobytek Yurri Simon se ohání rozhledem, to pobavilo, a obhajuje dalšího – Šálka.

Před Svatým Vítem, opřená o zeď, postava ohnutá – svetr poblitý, rozvlátá kštice, zcuchané vlasy – kdo se tu potácí, válí se po zemi, kdo to tu zvrací? – to se náš prezident Havel z Vikárky vrací.

Sledujte @neCT24

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.