Konec nacistického symbolu nad Kořenovem

od redakce

Nedaleko rozhledny Štěpánka v katastru obce Kořenov mohli turisté navštívit nacistický památník věnovaný padlým příslušníkům říšské branné moci a Zbraní SS z Kořenova a okolních měst a vesnic. Tomu je teď ale konec, a věřme, že navždy.

Protože apely a výzvy ke zrušení tohoto hanebného místa, včetně protestních shromáždění německých antifašistů, kteří požadovali jeho odstranění, obec Kořenov i KRNAP zatvrzele ignorovaly, vzal kdosi spravedlnost do svých rukou. Tento nechutný symbol třetí říše, symbol genocidy nejen Slovanů, měl však být pryč už dávno. Žulový Železný kříž, vztyčený v květnu 1944 u rozhledny Štěpánka místními Němci za účasti samotného nacistického zločince Konrada Henleina, byl odvozen od vzoru Železného kříže 1939 II. stupně, tj. nesl uprostřed hákový kříž – znak NSDAP, a později výsostný znak třetí říše. Po válce byl kříž českými vlastenci svržen ze skály, kde rozlámaný ležel v zapomnění až do roku 2011. To jej skupina pravicových extremistů (později organizovaných ve spolku Jizeran) vynesla nahoru, zrekonstruovala a ilegálně instalovala zpět. Stal se nejen turistickou atrakcí, kulisou svatebních obřadů, ale také pietním místem neonacistů. Za zmínku stojí, že v den narození Adolfa Hitlera se u něj pravidelně objevovaly květiny a svíčky. Zcela bez povšimnutí však kříž na Štěpánce nezůstal.

Od roku 2011 se toto místo stalo terčem nespokojených občanů hned několikrát. V minulosti byl kříž posprejován anarchistickými symboly, byly mu odlomeny rohy horních ramen, a dokonce byl celý přetřený narůžovo. V noci z pátku 24. března na sobotu 25. března 2023 byl povalen celý a rozlomený na několik kusů dnes leží pod svým podstavcem.

Tato událost samozřejmě zvedla vlnu nevole mezi těmi, kteří v roce 2011 kříž vztyčili. Na Facebooku vypsali odměnu na dopadení pachatelů, a jak už je u příslušníků extrémní pravice zvykem, vyhrožují na všechny strany násilím. Antifašisté se ale obzvláště v dnešní době nesmí podobných projevů zaleknout. Naši předci se ihned po válce rozhodli tohoto hitlerovského symbolu zbavit. Na vlastní kůži totiž poznali, co je nacismus zač, a my na to ani po desítkách let nezapomínáme. Ostudné navrácení kříže před dvanácti lety a zatvrzelé ignorování výzev k jeho odstranění bylo plivnutím do tváře všech Čechoslováků, kteří ve válce trpěli a umírali. Od čtvrtého březnového víkendu může jejich památka opět odpočívat v pokoji.

Petra PROKŠANOVÁ

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.