Německý příklad žurnalistiky zleva

od redakce

O své zkušenosti z činnosti redakce německého socialistického listu ND (dříve Neues Deutschland) se podělila 11. května s českými zájemci z řad levicových novinářů a dalších účastníků redaktorka tohoto listu a členka nejužšího vedení družstva, jež noviny vydává, Ulrike Kumpeová. Do Prahy přijela na pozvání Společnosti pro evropský dialog (SPED).

»Musíme se rozhlížet, jak levicovou novinařinu dělají jinde,«řekl v úvodu besedy, jež získala zázemí v sále ČSVTS na pražské Novotného lávce, Jiří Málek ze SPED. Autentická levice v České republice a ve Spolkové republice Německo čelí stejným či velmi podobným problémům. Levicové noviny, zvláště ty, které se hlásí k levici autentické, nikoli sociálnědemokratického typu, se nacházejí v krizi, kterou vyostřila covidová pandemie. Ta totiž znemožnila konání řady veřejných akcí a venkovních aktivit, přičemž právě na nich stojí činnost skutečné levice. Dalším jevem je momentální odliv voličů od autentické levice. Čtenáři ND, jak potvrdila Kumpeová, jsou spíše starší, a proto se redakční týmy snaží moderními komunikačními cestami obracet zejména na mladé a mladší ročníky.

Na besedu nazvanou Levice a média zavítala nejen zástupkyně týdeníku NAŠE PRAVDA, autorka tohoto článku, ale také Patrik Eichler z Masarykovy demokratické akademie či Jan Májíček z českého zastoupení Nadace Rosy Luxemburgové, kteří také mají bohaté praktické zkušenosti s vydáváním levicových periodik (např. časopis Solidarita). Účastnil se také ředitel Institutu české levice Josef Skála a tajemník Institutu Jan Klán. Pozvána byla i další média, která se profilují jako levicová, například A2larm, jehož zástupce nedorazil. »Jde o to, aby si noviny a tato různá média ‚nemydlily schody‘. Jejich činnost se může vzájemně doplňovat,« je přesvědčenMálek, který vidí význam levicového tisku v tom, že každý oslovuje jinou skupinu občanů hlásících se k levici.

Jak uvedl sociolog Ján Mišovič z Klubu společenských věd, podle průzkumů se jen 3 % obyvatel v ČR hlásí ke krajní levici, 9 % k mírné levici, dohromady tedy 12 %, 48 % obyvatel se hlásí ke středu, 27 % k pravici a 13 % neví. Z levicově smýšlejících Čechů a Češek se »více méně zajímá o politiku« 62 % občanů, více muži než ženy, více starší lidé.

Před levicovými médii stojí velký úkol: informovat objektivně a doplňovat ty informace, které mainstream záměrně zamlčuje nebo neuvádí v úplném kontextu. Podle Mišoviče se 50 % obyvatel ČR domnívá, že zdejší zpravodajství je neobjektivní. Tento hodnotící pohled se zvyšuje se stoupajícím věkem uživatelů a uživatelek médií.

Družstevníci podrželi své noviny

V Německu se k levicové žurnalistice(»Journalismus von links«)kromě ND hlásí také Junge Welt a deník TAZ (Tageszeitung).

Pár údajů o činnosti redakce ND: ND letos vychází již 77. rokem, byl založen roku 1946, po osvobození Německa od fašismu a nacismu. Název se vlastně nezměnil, jen upravil v souladu s moderními trendy. Tyto noviny vycházejí z obchodní zásady, že pokud se značka osvědčila, je třeba dělat vše pro její zachování. Co se však změnilo, je aktivita redakčního týmu, který v současnosti čítá 68 redaktorů a redaktorek (celkově je v ND zaměstnáno 83 pracovníků). Ti se hodně otáčejí, protože píšou články pro tištěné médium (16stránkový deník ND Der Tag za 2,10 euro, 32stránkový týdeník ND Die Woche za 4 euro a měsíční přílohu ND Commune pro aktivní čtenáře, kteří chtějí vzájemně diskutovat) a pro on-line deník, jenž poskytuje čtenářům a čtenářkám 24hodinový servis. Na toto on-line zpravodajství na www.nd-aktuell.de kladou hlavní důraz, to je prvořadé. Tam směřuje nepřetržitý tok informací.

Vydavatelem ND je od 1. 1. 2022 družstvo, tím se noviny oddělily od politické strany Die Linke, jsou nezávislejší a také je zajištěno, aby vše bylo v naprostém souladu s německými zákony. Samozřejmě však autentická levicová politika, kterou v Německu realizuje právě Die Linke, je středem zájmu kolektivu redaktorů ND. Jednotliví družstevníci vložili do podniku kapitál, základní družstevní podíl činil 100 euro, a i ten, kdo vložil více, má na členské schůzi jeden hlas. Družstevníků je nyní asi tisíc. »Devadesát tři procent družstevníků jsou lidé mimo naši redakci,« zdůraznila Kumpeová s tím, že autentický levicový tisk je založen a přežil všechny pohromy doby díky solidaristickému přístupu věrných čtenářů, kteří své noviny podrželi. Většina čtenářů žije na území bývalé Německé demokratické republiky, ale mají své silné čtenářské kluby i v Hamburku, Brémách a jiných městech.

Noviny se financují ze dvou zdrojů: z předplatného (kolem 20 000 předplatitelů dostává své noviny denně do schránky) a inzerce, ta však tvoří jen 15 % příjmů. On-line verze ve formátu 24hodinového zpravodajství je bezplatná, čtenář je jen vyzván k dobrovolnému příspěvku přímo prostřednictvím webové stránky. A lidé přispívají!

Ulrike Kumpeová přivezla na besedu také několik výtisků svých novin, jimiž bylo zajímavé i jen listovat. Svou formou se velmi podobají týdeníku NAŠE PRAVDA. Mají »vzdušnou« strukturu, velké fotografie, věnují se tématům.

ND, tedy novodobá verze Neues Deutschland,není jen pozorovatelem či komentátorem aktuálních událostí doma i ve světě, ale také aktivním hlasem pro sociální spravedlnost, mír, proti klimatické změně, válkám a vykořisťování. ND plní i úlohu organizátorskou, protože na svých stránkách inzeruje různé veřejné akce autentické levice. Například před 8. květnem zval občany do berlínského treptowského parku položit květiny k památníku sovětských vojáků osvoboditelů.  

Monika HOŘENÍ

Přečtěte si další články

2 komentáře

ALLAn 24/05/2022 - 18:21

EU se sankcemi strelila do vlastni nohy a Kreml nedovoli jejich zruseni.

ALLAn 24/05/2022 - 18:21

EU se sankcemi strelila do vlastni nohy a Rusko nedovoli jejich zruseni.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.